banner6

Putin: Yaptırımlar DTÖ ilkeleriyle çelişiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın hukuk dışı yaptırımlarının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ilkeleriyle çeliştiğini söyledi.

Putin: Yaptırımlar DTÖ ilkeleriyle çelişiyor

Metalürji sektörünün geliştirilmesiyle ilgili konuların ele alındığı bir toplantıda konuşan Putin, Batı'nın metalürji şirketlerine uyguladığı hukuk dışı yaptırımların DTÖ ilkeleriyle çeliştiğini ve bu nedenle Rusya'nın DTÖ'deki eylemleriyle ilgili stratejiyi güncelleyeceğini belirtti.

Putin, DTÖ ilkelerine bağlılıklarını sürekli dile getiren Avrupalı meslektaşlarının bu ilkeleri çiğneyen yaptırımları Rusya’ya uyguladığını söyledi.

Rusya lideri, hükümete 1 Temmuz'a kadar Batı'nın kararlarını gözden geçirme ve güncellenmiş DTÖ stratejisini hazırlama talimatı verdi.

Avrupalı bürokratların “dar görüşlü politikası nedeniyle hem metal fiyatlarının hem de enflasyonun artmasına yol açacağı” uyarısında bulunan Putin, “Rus metalürji firmalarına yönelik hasmane adımlar, anlık siyasi çıkarlar uğruna atıldı” diye konuştu.

Geliştirilmesi yıllar süren ticarî itibar, karşılıklı çıkar ve ekonomik verimlilik gibi rasyonel unsurlara dayanan ilişkilerin yok edildiğini ifade eden Rusya Cumhurbaşkanı, “Doğrudan konuşacak olursam, Rus şirketleriyle işbirliği içinde mal üreten ve istihdam sağlayan Avrupalı girişimcilerin çıkarları göz ardı edildi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 21:42

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER