banner6

Rus Amiral gemisinin vurulmasına Amerikalılar mı yardım etti?

İngiliz The Times gazetesine göre, Moskva'nın vurulduğu gün bir Amerikan İstihbarat uçağı rus gemisinin 200 km yakınında uçuyordu.

Rus Amiral gemisinin vurulmasına Amerikalılar mı yardım etti?

Ukrayna, 13 Nisan’da Rusya’nın Karadeniz filosunun Amiral gemisi Moskva kruvazörünü etkisiz hale getirmekle övünüyordu.

Gemi, ertesi gün battı.

İngiliz The Times gazetesi, bir hafta sonra, Rus ordusu için önemli bir başarısızlık olarak görülen bu operasyonun, büyük bir olasılıkla Amerikalıların yardımıyla yürütüldüğünü yazdı.

Hava trafiğini izleme sitesi Flightradar’ın verilerine dayanan İngiliz gazetesi, Moskva’nın saldırıya uğradığı sırada ABD’ye ait bir deniz karakol ve denizaltısavar uçağının Karadeniz üzerindeki varlığına dikkat çekti. 

P-8 Poseidon

P-8 Poseidon olarak anılan uçak, bir istihbarat harikası. Boeing tarafından imal edilen uçak, denizde düşman gemilerinin yerini belirlemek için kullanılıyor. Uçak, aynı zamanda denizaltıların yerini de belirleyebilme yeteneğine sahip. 

Bu uçak, Amerikan silah sisteminde bu amaçla kullanılan en gelişmiş araç olarak kabul ediliyor ve değeri yaklaşık 435 milyon dolara ulaşıyor. 

The Times, 13 Nisan günü P-8 Poseidon’un Sicilya adasındaki Catania kenti yakınlarında bulunan Sigonella Amerikan üssünden havalandığını yazdı.  

Uçak ilk kez, Kiev saatiyle 13.32’de Akdeniz üzerinde uçarken belirlendi. Balkanlar ve Bulgaristan üzerinden uçan uçak, daha sonra Romanya’nın Karadeniz kıyılarına ulaştı.

Gazete, P-8 Poseidon olarak belirlenen uçağın 13 Eylül’de saat 15.30’da Karadeniz kıyısına çok yakın olan Romanya’nın Valea Nucarilor köyü üzerinde olduğunu kaydetti.

Radardan kaybolma

Amerikan ordusunun uçağı, o sırada Moskova’nın bulunduğu bölgeye yaklaşık 200 km uzaklıktaydı. Uçağın yerinin belirlenmesini sağlayan elektronik bir cihaz olan transponderi çok büyük bir ihtimalle pilotun kapatması nedeniyle P-8 Poseidon daha sonra üç saat boyunca radardan kayboldu.

Askerî uzmanlar, bu işlemin, uçağın çatışma bölgesine girerken yaptığı işlemin aynısı olduğunu belirtti.

Uçak, saat 18.23’te Romanya kıyıları üzerinde yeniden görüldükten 20 dakika sonra radardan yine kayboldu ve nihayet saat 20.00 sularında Sigonella üssüne geri döndü.

The Times, Moskva’ya saldırıya ilişkin ilk haberlerin saat 20.42’de duyulduğunu ve Ukraynalı bir kullanıcı tarafından Facebook’ta yayıldığını kaydetti.

Odesa Valisi, daha sonra, o gece Rus gemisine saldırıyı doğruladı.

Karadeniz’de bir Amerikan karakol uçağının bulunmasıyla Ukraynalıların Rus kruvazörüne saldırması arasında gerçek bir nedensellik bağı olduğunu kanıtlamasa da olayların bu yönde gelişimi, Amerikalıların Rus gemisinin konumunu Ukraynalılara iletmiş olabileceğini düşündürüyor.

Ukraynalılar, Rus kruvazörünün kendi yapımları iki Neptün füzesiyle vurulduğunu açıklamıştı.

"Her şey birbirine uyuyor..."

Fransız BFMTV kanalının uluslararası politika analisti Patrick Sauce’a göre, “Uçağın yeniden görülür hale gelmesinden sonra Moskva’nın vurulduğu öğrenildi. Her hâlükârda, Ukraynalı yetkililerin de başta söylediği gibi ‘şaşırtıcı bir şey’ oldu. Ve kesinlikle Amerikalıların Moskva'nın konumunu Ukrayna ordusuna verdiği anlaşılıyor. Bütün bunlar varsayım değil, gözlem. Ve her şey birbirine uyuyor!”

The Times’a göre, P-8 Poseidon, 13 Nisan günü geminin bulunduğu bölgeye yaklaşık 200 km ötede görülmüştü. 

Gazetenin bilgisine başvurduğu askerî uzmanlar, P-8 Poseidon’un çapı yaklaşık 360 km olan bir alanı haritalayabildiğini belirtti. Yani Amerikan uçağı, Moskva’nın yerini belirleyebilecek konumdaydı!

Amiral gemisine saldırı yapıldığı sırada yüzlerce denizci gemide bulunuyordu. 

Kremlin, sosyal medyada yapılan çağrılara rağmen, gemide meydana gelen can kayıpları konusunda bilgi vermiyor. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER