Rusya büyükelçisinden "diplomatlara taciz" iddiası

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD'deki Rus diplomatların "taciz edildiğini" öne sürdü.

Rusya büyükelçisinden "diplomatlara taciz" iddiası

Kommersant'ın haberine göre, Antonov, buna örnek olarak da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eylemlerini kınama teklifini içeren bir mektup aldığını söyledi. Büyükelçi, “Adresime geçenlerde, Rusya Devlet Başkanının eylemlerini eleştirmemi ve anavatanımdan vazgeçmemi isteyen bir mektup aldım. Bunu yaparsam, Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın ofisiyle iletişime geçmem teklif edildi” dedi.

Büyükelçi, daha sonra Rus diplomatik misyonunun yazılı olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bu mesajın anlamını netleştirmek için bir açıklama talep ettiğini kaydetti.

Antonov, ayrıca Washington'da, Rus büyükelçiliği yakınında, FBI bağlantılı olduğu sanılan kartlar dağıtıldığını ve istihbarat görevlileriyle görüşme teklifi yapıldığını söyledi.  Büyükelçi, buna ek olarak, Amerikan medyası "Rus askerlerini ve Rus diplomatlarını anavatanlarına ihanet etmeye çağıran makaleler yayınlıyor. Uygulanan bu tacizi ve Rus diplomatlara karşı böylesi bir tutumu en şiddetli reddediyoruz" dedi. 

Bir diplomat ise "Rus gazetecilerin çalışmalarının ABD'de nasıl taciz edildiğini" anlattı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, "ABD'nin Rus medyasının çalışmalarına müdahale etmekten vazgeçmemesi halinde sert bir yanıt verileceğini" açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER