banner6

Rusya, Büyükelçisine saldırı nedeniyle Polonya'yı protesto etti

Rusya'nın Polonya Büyükelçisine kırmızı boya atıldı

Rusya, Büyükelçisine saldırı nedeniyle Polonya'yı protesto etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Varşova’da Rusya Büyükelçisine kırmızı boya ile yapılan saldırı sebebiyle Polonya’ya protesto notası verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya Büyükelçisi Sergey Andreyev’in İkinci Dünya Savaşında hayatını kaybeden Sovyet askerlerinin bulunduğu mezarı ziyareti sırasında yapılan saldırının Varşova polisi tarafından engellenememiş olmasını eleştirdi.

Rusya Dışişleri yetkilileri, Polonya makamlarının Rus elçinin bugünkü programı konusunda önceden bilgilendirildiğini de ekledi.

Zaharova'dan kınama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da Rusya Büyükelçisine saldırıyı kınadı.

Zaharova, saldırıyı, “Batı’nın faşizmi yeniden yaratma politikası izlediğinin delili” olarak nitelendirdi. Zaharova, şöyle konuştu:

“Neo-Nazizm taraftarları bir defa daha kanlı yüzlerini gösterdi. İkinci Dünya Savaşı kahramanlarının anıtlarının yerlerinden sökülmesi, mezarlara saygısızlık edilmesi, her aklı başında insan için kutsal olan bir günde düzenlenen çelenk bırakma törenini baltalamak… Bunların hepsi Batı’nın faşizmi yeniden yaratma politikası izlediği gerçeğini apaçık ortaya koymaktadır”.

Öte yandan, saldırıya ilişkin Polonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “durumun ciddiyetinin farkındayız” dendi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina, “Durumun ciddiyetinin farkındayız. Durumu izlemekteyiz” demekle yetindi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 19:24

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER