Rusya, dış borçlarını ödemek için yeni bir plan hazırlıyor

Yeni plan, borçların rubleyle ödenmesini öngörüyor.

Rusya, dış borçlarını ödemek için yeni bir plan hazırlıyor

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir Rus ekonomi gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya'nın doğalgaz ihracatının bedelini almak kullandığına benzer bir planın devlet borcunu ödemek için kullanılacağını söyledi. 

Vedomosti gazetesinin haberine göre, alacaklıların borçlarını tahsil edebilmek için belirlenmiş bir Rus bankasında iki hesap açmaları gerekecek.

Rusya, borcuyla ilgili ödemeler için uzun süredir Batı kontrolündeki finansal sistemi kullanıyordu.

Ancak şubat ayında Ukrayna'ya başlatılan taarruza misilleme olarak Batı’nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden Rusya’nın sisteme erişimi kısıtlanmıştı.

Washington, önce dondurulmuş döviz rezervlerini ve daha sonra dış ticaretten elde edilen gelirleri kullanarak, Rus Eurobond sahiplerine ödeme yapılmasına izin vermiş, ancak geçen hafta ABD Hazinesi, muafiyetin uzatılmayacağını duyurmuştu.

Rusya Maliye Bakanı, Vedomosti'ye verdiği demeçte, Rusya'nın ABD yasağını aşmak için doğal gaz alıcılarına sunulana benzer bir plan kullanmayı planladığını söyledi.

Maliye Bakanlığı, geçen hafta, Rusya’nın borcunun rubleyle ödeneceğini duyurmuştu.

Döviz cinsinden ödemelerinin Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlardan kurtulmasını sağlamak için başlatılan doğalgaz ödeme planı, "dost olmayan" devletlerden gelen müşterilerin bir Rus bankasında iki hesap açmasını gerektiriyor. Ödemeler avro olarak yapılıyor ve sonra Rus ulusal para birimine çevriliyor.

Siluanov, “Eurobond ödeme mekanizması aynı şekilde ama tersine çalışacağını” belirterek, Bakanlığın düzenlemeyi yakında tamamlayacağını ve alıcılara sunulmaya hazır olacağını bildirdi.

Amerikan yaptırımları, Rusya'nın devlet borcunu ödemesini engellemeyi amaçlıyor ve potansiyel olarak teknik bir temerrüde yol açıyor. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER