banner6

Rusya: "Finlandiya'nın NATO üyeliği Rusya'nın güvenliğine tehdit"

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, "Finlandiya'nın NATO üyeliğine kabul edilmesinin Rusya'nın güvenliği için tehdit oluşturacağını" söyledi.

Rusya: "Finlandiya'nın NATO üyeliği Rusya'nın güvenliğine tehdit"

Gazeteciler, günlük basın toplantısında Peskov'a Finlandiya'nın NATO'ya katılımının Rusya için tehdit oluşturup oluşturmayacağını sordu.

Peskov, bu soruya, “Elbette. NATO'nun genişlemesi, kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli yapmayacak” cevabını verdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Peskov, Rusya'nın Finlandiya'nın olası NATO üyeliğine nasıl karşılık vereceğiyle ilgili sorular üzerine ise şunları söyledi: 

“Eğer hatırlarsanız, NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi nedeniyle bizim batı kanatlarımızın güçlendirilmesine yönelik önlemler listesinin geliştirilmesini öngören bir Devlet Başkanı ve Başkomutan talimatı var. NATO, bize doğru ilerliyor. Bu nedenle, elbette tüm bunlar özel bir analiz yapılması ve durumu dengelemek ve güvenliğimizi sağlamak için gerekli önlemlerin alınması adına önemli hususlar olacaktır”.

Peskov, verilecek karşılığın NATO'nun genişleme sürecinin nasıl gelişeceğine, NATO askerî altyapısının ne kadar ilerleyeceğine ve Rus sınırlarına ne kadar yaklaşacağına bağlı olacağını belirtti.

Peskov, Rusya ile NATO arasında doğrudan çatışma ihtimali hakkında da, “Herkes bundan kaçınmak istiyor. Hem Rusya istiyor hem de NATO'dan ve en önemlisi de Washington'dan bununla ilgili açıklamalar defalarca geldi. ABD Başkanı Biden da bu tür açıklamalar yaptı. Bu, herkesin kaçınmak istediği bir şeydir” dedi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER