banner6

Rusya: “Herson sakinleri bize bağlanma kararı alırsa kabul ederiz”

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Ukrayna'daki Herson bölgesinin sakinlerinin Rusya’ya bağlanmaya karar vermeleri halinde Rusya’nın bu kararı kabul edeceğini söyledi.

Rusya: “Herson sakinleri bize bağlanma kararı alırsa kabul ederiz”

Valentina Matviyenko, Ukrayna’da mart ayından beri Rus ordusunun denetiminde olan Herson bölgesinin Rusya’ya bağlanma olasılığına ilişkin olarak, “Akıbetlerinin nasıl olacağına, ancak Herson bölgesinin sakinleri karar verebilir ve bu kararı verdiklerinde biz de onların kararını kabul edeceğiz” dedi.

Matviyenko’nun bu açıklaması, Rus ordusunun kontrolüne geçmesinden sonra Herson’da oluşturulan askerî-sivil yönetiminin Başkan Yardımcısı Kiril Stremusov’un, Rusya’ya bağlanma talebiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvuracaklarını duyurmasından sonra geldi.

Stremusov, daha sonra Sputnik'e yaptığı açıklamada, bu başvurunun yakın zamanda yapılmayacağını, öncesinde Rusya ile entegrasyon sürecini tamamlayacaklarını söyledi. 

Herson’daki entegrasyon çalışmaları çerçevesinde Rus para birimi ruble dolaşıma sokulmuştu.

Kremlin yetkilileri de, Herson’un Rusya’ya bağlanmasının ancak bölgede yaşayanların bu yönde karar alması hâlinde değerlendirebileceğini, buradaki askerî-sivil yönetimin başvurusunun yeterli olmayacağını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 22:34

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER