banner6

Rusya-Japonya ilişkileri kötüye gidiyor

Japonya'nın Batı yaptırımlarına destek vermesi, Rusya'nın Kuril adası için yapılan görüşmeleri kesnmesine yol açtı.

Rusya-Japonya ilişkileri kötüye gidiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzundan bu yana Moskova ile Tokyo arasındaki ilişkiler, eski anlaşmazlıkların yeniden su yüzüne çıkmasıyla kötüleşiyor.

Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları destekleyen Japonya, Dışişleri Bakanlığının yıllık yayınında Moskova’yı, Kuril adalarını yasadışı olarak ilhak etmekle suçladı.

Japonya’nın kuzeyinde bulunan Kuril adaları İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Sovyet ordusu tarafından işgal edilmişti.

Tokyo, dört volkanik adadan oluşan Kuriller’in Rusya tarafından yasadışı olarak işgal edilen Japon toprakları olduğunu belirtiyor.

Japonya, Dışişleri Bakanlığının yıllık olarak yayımlanan Mavi Kitap’ta Kuriller’i bu şekilde tanımladı.

Japonya, 20 yıldır ilk kez Rusya’ya karşı sesini bu denli yükseltiyor.

Rusya ile Japonya İkinci Dünya Savaşı’nın son ermesinden sonra barış antlaşması imzalamamış olması bu toprak ihtilafından ileri geliyor.

Ruslar, 1945 yılından bu yana Hokkaido adası yakınlarında bulunan ve hemen hemen kimsenin yaşamadığı Kuril adalarını kendi denetiminde tutuyor.

Ukrayna’daki savaş, işleri daha da kötüleştiriyor gibi görünüyor. Rusya, Batı’nın yaptırımlarına katılan Japonya’yı “kendi çıkarlarına zarar veren hasım bir ülke” olarak nitelendirerek, mart ayında, Tokyo ile görüşmelerden çekilmişti.

Japonya’nın nisan ayında Rusya’dan kömür ithalatını durdurması da herhangi bir etki yapmadı ve olası bir barış antlaşması hakkındaki görüşmelere devam etmedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 14:43

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER