banner6

Rusya'nın yeni hedefi Harkov

Rusya, yaklaşık iki ay süren bir kuşatmadan sonra dün, Ukrayna’nın Azak denizi kıyısındaki stratejik limanı Mariupol’de hemen hemen tüm kontrolü sağladığını açıkladı.

Rusya'nın yeni hedefi Harkov

Bu kentin alınması, Ukrayna’nın Azak denizine çıkışını kesti. Kentin ele geçmesi, Rus birliklerine Donbas bölgesini 2014’te ilhak edilen Kırım yarımadasına bağlama imkânı verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruz başlattığı 24 Şubat’tan bu yana bazı başarısızlıklara maruz kalan Moskova, mart sonunda artık Ukrayna’nın doğu bölgesine odaklanacağını açıklamıştı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin dün, Rusya’nın birliklerini yeniden konuşlandırmasının getirdiği bu ilk zaferi kutlamaktan geri kalmadı. Putin, “Mariupol’un başarıyla kurtarılmasını” tebrik etti.

Ancak Mariupol’un ele geçirilmesi, savaşın son aşaması değil!

Taarruzun başlamasından bu yana Rus birliklerinin bombardıman altında bulunan kuzeydoğudaki Harkov kenti ve çevresinde son günlerde gerilim yükselmiş durumda!

Mariupol’deki savaş, Azovstal metalürji fabrikasının tesislerinde konuşlanan son direniş noktalarını karşı koymasına rağmen bitmiş görünüyor ve Harkov artık Moskova'nın ana hedeflerinden biri haline gelmeye başlıyor.

Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’un Belediye Başkanı Igor Terehov, “Durum çok gergin. Bütün gece yoğun bombardıman devam etti” dedi.

Terehov, CNN’e yaptığı açıklamada, Harkov'da iki pazar yerinin yıkıldığını bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı dün, Rus birliklerinin Harkov bölgesindeki Soulyguivka ve Dibrivne’ye saldırı girişiminde bulunduğunu duyurmuştu.

Şimdiye kadar bölgenin tam kontrolünü ele almak için Mariupol’den Donbas’a uzanan bölgede toplanan Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Çeçen savaşçıların desteğindeki Rus birliklerinin yeniden yer değiştirebileceği belirtiliyor.

ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsüne göre (ISW), Rus Kuvvetleri saldırılarını Ukrayna’nın doğusunda ağır silahlarda sürdürdü ve büyük bir saldırı için komuta kapasitesi ve lojistiği güçlendirmeye devam etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, pazartesi günü, ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk Cumhuriyetlerinin bulunduğu Donbas’ta savaşın başladığını söylemişti.

Zelenskiy, Rus Kuvvetlerinin önemli bir bölümünün bundan böyle bu savaşa yöneleceğini kaydetmişti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı da dün, Luhansk bölgesinde bulunan Rubijne ve Severodonetsk’e saldırı girişimleri olduğunu duyurmuştu.

Savaş tarihçisi Michel Goya, Rus birliklerinin bölgedeki amacının Ukrayna savunma hatları arasındaki ilişkiyi kesmek ve yavaş ama emin şekilde ilerleyen kıskaç harekâtını tamamlamak olduğunu belirtiyor.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER