Rusya, Norveç ile nükleer işbirliğini dondurdu

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Norveç'le nükleer güvenlik alanındaki işbirliğinin dondurulduğunu açıkladı.

Rusya, Norveç ile nükleer işbirliğini dondurdu

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, NATO üyesi Norveç'in Rusya'ya yönelik hasmane tutumu nedeniyle Moskova ile Oslo arasındaki nükleer ve radyoaktif güvenlik işbirliğinin askıya alındığını belirtti.

Zaharova, Rusya'nın Ukrayna'dan tahıl ürünlerinin çıkışını engellediğine ve bundan dolayı dünyanın açlık tehdidiyle karşı karşıya kaldığına dair Kiev ve Batı tarafından öne sürülen iddiaları “dezenformasyon” olarak niteledi.

Sözcü, tahıl taşıyan gemilerin Ukrayna ordusunun döşediği mayınlar yüzünden limanlardan çıkamadığının tüm dünyaca bilindiğini kaydetti.

Zaharova, bir soru üzerine, halihazırda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenskiy arasında bir görüşmeyi teorik olarak dahi konuşmayı anlamlı bulmadığını söyledi. Sözcü, arabuluculuk çabaları gösteren taraflara minnettar olduklarını belirtti.

Washington yönetiminin Rus gazetecilerin vize ve akreditasyonlarını uzatmadığını, yeni vize ve akreditasyon vermediğini kaydeden Zaharova, Rus gazetecilerin çalışmasının normale döndürülmemesi halinde Moskova'nın en sert misilleme önlemlerini alacağına dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER