Rusya, Ukrayna'da bazı hedeflerine ulaştığını düşünüyor

Rusya Cumhurbaşkanlığı bugün, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzunun 100’üncü gününde “birçok yerin kurtarıldığını ve halkın barışçıl bir hayata dönmesinin sağlandığını” belirterek, hedeflerin “bazılarının yerine getirildiğini” duyurdu.

Rusya, Ukrayna'da bazı hedeflerine ulaştığını düşünüyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, “Özel askerî operasyon, bütün hedeflerine ulaşıncaya kadar devam edecek” dedi.

Rusya, 24 Şubat’ta, Donbas bölgesinde Rusça konuşan halkı “soykırımdan korumak ve Ukrayna’yı “Nazilerden temizlemek” amacıyla kapsamlı bir taarruz başlatmıştı.

Ukrayna’nın doğusunda bulanan Donbas, 2013’ten beri zaten kısmen Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimi altında bulunuyor.

Başkent Kiev’i almayı başaramayan Rusya, birliklerini Donbas’ta yeniden konuşlandırarak bölgeyi bir numaralı önceliği halinde getirdi.

Haftalardır Donbas’ta süren çarpışmalarda Rus birlikleri aşamalı olarak bölgeye hâkim olmaya başladı.

Peskov, “Donbas halkının güvenliği konusunda önlemler alınmaya devam ediyor, bazı hedeflere ulaşıldı (…) Birçok yerleşim birimi milliyetçi unsurlardan ve Nazi yanlısı silahlı güçlerden temizlendi” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın taarruzunun başlamasından üç ay sonra Donbas’ta durumun zor olduğunu kabul ediyor.

Zelenskiy, dün akşamki günlük konuşmasında, Rusya’nın ülke topraklarının yüzde 20’sini denetim altında tuttuğunu, bunun da yaklaşık 125 bin km2’lik bir alana karşılık geldiğini söyledi.

Rusya’nın taarruzundan önce Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 2014’te Kırım’ım ilhak edilmesinden bu yana 43 bin km2’lik bir alanı tutuyordu.

Rus ordusu, taarruzun başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’nın doğusunda ve güneyinde, özellikle Azak denizi ve Karadeniz kıyısı boyunca Doğu Rusya’yı Kırım’a bağlayan stratejik bir koridor oluşturdu.

Rusya, güçlerini Donbas’ta konuşlandıktan sonra başta stratejik Severodonetsk kenti olmak üzere bölgede yıpratma savaşına girişti.

Luhansk Bölge Valisi Sergey Gayday’a göre, Donbas’ın idarî merkezi konumunda bulunan Severodonetsk kenti yüzde 80 oranında Rus kuvvetlerinin işgali altında bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER