banner6

Rusya, Ukrayna'nın altyapısını vurmayı sürdürüyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunda 70 gün geride kaldı.

Rusya, Ukrayna'nın altyapısını vurmayı sürdürüyor

Batı'yı "Ukrayna'yı silahlarla doldurmakla" suçlayan Rusya, 71. gününe giren savuşta, ülke çapındaki demiryolu istasyonlarını ve diğer tedarik hattı hedeflerini bombalamayı sürdürüyor. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonu 71. gününe girdi. Rusya, birliklerini ağırlıklı olarak Donbas bölgesi ve kendisine sınır bölgelerdeki kentlere çekmiş durumda. Ancak füzelerle uzak hedefleri ve özellikle de altyapı tesislerini vurmaya devam ediyor. 

Belediye başkanına göre, harap güney liman kentinde Ukrayna direnişinin son kalesini temsil eden Mariupol'daki Azovstal çelik fabrikasında da şiddetli çatışmalar yaşandı. Bir Rus yetkili Moskova birliklerinin fabrikaya baskın düzenlediğini yalanladı, ancak içerideki ana Ukrayna askeri birliğinin komutanı Rus birliklerinin fabrikanın topraklarına girdiğini söyledi.

Rus ordusu, ayrıca Ukrayna genelindeki beş tren istasyonundaki elektrik santrallerini yok etmek için denizden ve havadan fırlatılan füzeler kullandığını, topçu ve uçakların da birlik kalelerini ve yakıt ve mühimmat depolarını vurduğunu açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya'yı "Ukrayna'da korku yaymak için füze terörü taktiklerine başvurmakla" suçladı.

Çarşamba gecesi ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde hava saldırısı sirenleri çaldı ve başkent Kiev yakınlarında saldırılar bildirildi. Ayrıca Ukrayna'nın merkezindeki Cherkasy ve Dnipro'da ve güneydoğuda Zaporizhzhia'da siren sesleri duyuldu. Yetkililer Dnipro'da bir demiryolu tesisinin vurulduğunu söyledi. Sosyal medyadaki videolar, orada bir köprünün saldırıya uğradığını öne sürdü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, her gece yaptığı video konuşmasında grevlere yanıt vererek, "Bu suçların tümüne, yasal ve oldukça pratik olarak - savaş alanında cevap verilecek" dedi.

9 Mayıs Zafer Bayramı öncesi

Saldırılar, Rusya'nın, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyasını yenilgiye uğrattığı 9 Mayıs Zafer Bayramı'nı kutlamaya hazırlanırken biraz daha artmış görünüyor. Dünya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu fırsatı Ukrayna'da bir zafer ilan etmek için mi kullanacağını yoksa "özel askeri operasyon" adını verdiği operasyonu genişletmek için mi kullanacağını izliyor.

Yorumlara göre, topyekün savaş ilanı, Putin'in sıkıyönetim ilan etmesine ve önemli birlik kayıplarını telafi etmek için yedek askerleri harekete geçirmesine izin verecekti.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, spekülasyonları "saçma" olarak nitelendirdi.

Beyaz Rusya'daki tatbikat

Bu arada Rusya'nın işgali için bir hazırlık alanı olarak kullandığı Beyaz Rusya, Çarşamba günü askeri tatbikatların başladığını duyurdu. Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, Belarus'un savaşa katılması halinde ülkenin harekete geçmeye hazır olacağını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, demiryolu altyapısına yönelik saldırıların Batı silahlarının dağıtımını bozmak amacıyla yapıldığını söyledi. Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Batı'nın "Ukrayna'yı silahlarla doldurduğunu" ifade etti. 

Pentagon'dan adının açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, Rusların batıdaki Lviv kenti çevresindeki kritik altyapıyı, özellikle demiryollarını hedef almaya çalışırken, Ukrayna'nın çabaları üzerinde "kayda değer bir etki" olmadığını söyledi. Polonya sınırına yakın olan Lviv, NATO tarafından sağlanan silahlar için önemli bir geçit niteliğini taşıyordu.

Ukrayna'ya gönderilen silahlar, güçlerinin Rusya'nın Kiev'i ele geçirmeye yönelik ilk hamlesini engellemesine yardımcı oldu. Moskova'nın şu anda ana hedefi olduğunu söylediği doğu sanayi bölgesi olan Donbas için büyüyen savaşta bu silahlar merkezi bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Ukrayna, Batı'yı, potansiyel olarak belirleyici olan bu çatışmadan önce silah tedarikini artırmaya çağırdı. Başlangıçta Ukrayna'yı silahlandırmaya yardım etmekte yavaş olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetinin Gepard uçaksavar silahları ve göndermeyi kabul ettiği diğer teçhizata ek olarak obüs tedarik etmeyi düşündüğünü açıklamıştı.

Donbas'ta bulunan doğu Donetsk bölgesinin valisi, Rus saldırılarının Salı günü 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu Kramatorsk'taki tren istasyonuna 8 Nisan'da düzenlenen bir füze saldırısında en az 59 kişinin öldüğü olaydan bu yana bilinen en yüksek ölüm sayısı. 

Yaptırımlar

Avrupa ve ABD, Ukrayna'ya silah sağlamanın yanı sıra Moskova'yı yaptırımlarla cezalandırmaya çalışıyor. AB'nin üst düzey yetkilisi Çarşamba günü 27 ülkeden oluşan bloğa çok önemli bir gelir kaynağı olan Rus petrol ithalatını yasaklama çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu'na verdiği demeçte, "Bizim ve ortaklarımızın alternatif tedarik yollarını güvence altına almasını ve küresel pazarlar üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde, Rus petrolünü düzenli bir şekilde aşamalı olarak terk ettiğimizden emin olacağız" dedi. 

Önerinin AB ülkelerinden oybirliğiyle onaylanması gerekiyor ve muhtemelen şiddetli tartışmalara konu olacak. Macaristan ve Slovakya zaten herhangi bir petrol yaptırımına katılmayacaklarını söylediler. Onlara muafiyet verilebilir.

Rus ekonomisini can damarı

Rusya'nın ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğalgaz ihracatına bağımlı. Uzmanlar iki enerji kaynağını Rus ekonomisinin can damarı olarak tanımlıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Avrupa'nın Rus enerjisi alımlarının milyarlarca dolar gelir ürettiğini ve Kremlin'in "savaş makinesini" desteklediğini dile getiriyor. 

Von der Leyen, ayrıca Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank'ın ve diğer iki büyük bankanın SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sisteminden çıkarılmasını önerdi.

Azovstal'taki kuşatma

Mariupol'da Belediye Başkanı Vadym Boychenko, Rus kuvvetlerinin ağır toplar, tanklar, uçaklar, savaş gemileri ve "3 ila 5 metre kalınlığında betonu delen ağır bombalar" ile zaten parçalanmış olan Azovstal tesisini hedef aldığını söyledi ve ekledi: "Cesur adamlarımız bu kaleyi koruyor ama bu çok zor.” 

Ukrayna'nın Rus kuvvetlerinin tesise baskın yapmaya başladığı haberini Rusya yalanladı. Santrali koruyan Ukraynalı Azak alayının komutanı Denis Prokopenko, Rus kuvvetlerinin santralin topraklarına girdiğini söyledi.

Prokopenko bir videoda, saldırıların ikinci gün devam ettiğini ve "ağır, kanlı savaşlar olduğunu" belirterek, "Durum son derece zor ama her şeye rağmen savunmayı tutma emrini yerine getirmeye devam ediyoruz" dedi. 

Eşi Kateryna Prokopenko ise basına "Ölmelerini istemiyoruz. Teslim olmayacaklar. En cesur ülkelerin onları tahliye etmesini bekliyorlar" diye konuştu. 

Bu arada Birleşmiş Milletler Çarşamba günü 300'den fazla sivilin Mariupol ve yakınlardaki diğer topluluklardan tahliye edildiğini duyurdu. Tahliye edilenler, insani yardım aldıkları yaklaşık 140 mil (230 kilometre) kuzeybatıdaki Zaporizhzhia'ya ulaştılar.

BM Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Osnat Lubrani, "Birçoğu giydikleri kıyafetlerden başka hiçbir şeyle geldi ve şimdi çok ihtiyaç duydukları psikolojik destek de dahil olmak üzere bu zor zamanlarda onları destekleyeceğiz." dedi.

Hafta sonu boyunca, BM ve Kızıl Haç nezaretinde düzenlenen bir operasyonda ateşkes sırasında aralarında kadın, yaşlı ve 17 çocuğun da bulunduğu 100'den fazla kişi tesisten tahliye edildi. Ancak tesise yönelik saldırılar kısa süre sonra yeniden başladı.

Rus yetkililer, Telegram mesajlaşma uygulamasında perşembeden cumartesiye belirli saatlerde tesisten başka bir tahliye koridoru açacağını duyura. Ancak diğer taraflardan bu düzenlemelere ilişkin bir teyit gelmedi.

Hala içeride kaç Ukrayna güçlerinin olup olmadığı konusunda çelişkili bilgiler var. Ruslar son haftalarda içerideki Ukraynalı savaşçı sayısını yaklaşık 2.000'e çıkardı ve 500'ün yaralandığı bildirildi. Ukrayna tarafı, orada birkaç yüz sivilin de kaldığını belirtiyor.

Mariupol ve özellikle Azovstal tesisini, savaşın yol açtığı sefaleti sembolize etmeye başladı. Ruslar, sivilleri çok az yiyecek, su, ilaç veya ısı ile tuzağa düşüren iki aylık bir kuşatmada şehrin çoğunu paramparça etti.

Şehrin düşüşü Ukrayna'yı hayati bir limandan mahrum bırakacak, Rusya'nın 2014'te Ukrayna'dan aldığı Kırım Yarımadası'na bir kara koridoru kurmasına izin verecek ve askerleri Donbas'ta başka yerlerde savaşmak için serbest bırakacak.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER