Rusya, Ukrayna'da durumu nasıl lehine çevirdi?

Rus ordusu, Ukrayna'da ilk kez alışık olduğu savaş biçimine döndü!

Rusya, Ukrayna'da durumu nasıl lehine çevirdi?

Rus ordusu, taktik hatalarla dolu bir başlangıç yaptıktan sonra Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinin tümümü ele geçirmeye yönelik kampanyasında başarılı olmaya başladı.

Rus birlikleri, savaşın en kanlı çarpışmalarının meydana geldiği Donbas’ın hemen hemen tüm kuzey bölgesini, Luhansk oblastını (idarî bölge) ele geçirdi ve stratejik önemdeki Severodonetsk kentini tümüyle kuşatma altına aldı.

Ukrayna birlikleri, Rus ordusu karşısında bu bölgede bitik durumda görünüyor ve her gün 100-200 arasında can kaybı veriyor. Bu durum Rus birlikleri için de geçerli olsa da Ukrayna ordusunun mühimmat sıkıntısı had safhaya çıkmış durumda! 

Askerî uzmanlar, sahadaki durumu yorumlarken, Rus birliklerinin Ukrayna savaşında ilk kez eğitildikleri savaş koşullarına uygun olarak savaşmaya başladığına dikkat çekiyor. 

Rus ordusunun eğitimi, düşmanı top, füze, bomba ve diğer ağır silahlar ile yoğun bir bombardıman altında ezmeye dayanan acımasız bir savaş yöntemine dayanıyor. 

Yıpratma savaşı

Virginia’daki Deniz Analizleri Merkezi Rus araştırmaları direktörü Michael Kofman, yıpratma savaşlarının her zaman Rus ordusunun uzmanlık alanı olduğuna dikkat çekti ve şimdi bu tür savaş yürüttüğü için Rusların avantajlı duruma geçtiğini söyledi.

Kofman, Rus ordusunun saldırısının başlangıçta başarısız olmasını, büyük ölçüde, ilk kez alışık olmadığı biçimde bir saldırıya geçmesinden kaynaklandığını ifade etti.  

Rus birlikleri, taarruzun başında kuzeyden, güneyden ve doğudan olmak üzere üç koldan çok iddialı bir saldırı yürüterek, kara, deniz ve hava kuvvetleriyle Kiev’i boyun eğmeye ve Moskova’ya yakın bir yönetimi, işbaşına getirmeye zorlamıştı.

Üç sebep

Başlangıçtaki felâketin üç sebebinin olduğu belirtiliyor. Her şeyden önce Ukraynalılar beklenenden daha dirençli çıktı. Ayrıca Batılı ülkeler, kimsenin beklemediği şekilde çok daha fazla askerî, ekonomik ve istihbarat yardımıyla Ukrayna’yı destekledi.

Son olarak, bu bağlamda bu strateji Rus ordusunun en kronik zayıflıklarını ortaya çıkardı.

Rus ordusu, silahlı kuvvetlerin birden fazla kolunu içeren eşzamanlı operasyonlar konusunda çok az deneyime sahip. Oysa Ukrayna taarruzu, koordineli saldırılara bağlıydı. Bu tür taarruzun lojistiği ve istila, son derece uzun tedarik zincirlerini korumayı ve savunmayı gerektirir. Rus ordusunun alt kademede bulunan subayları da inisiyatif almayı asla öğrenmedi.

Bu subaylar, sorun çıkması halinde, buna nasıl uyum sağlayacağını bilmiyor. Savaşta dokuz Rus generalinin ölmesi de buna bağlanıyor. Generaller, komutayı derhâl ele almak için cepheye gönderiliyor ve bu onların hedef haline gelmesinde yol açıyor.

Rus ordusunun taarruzu başlangıçta bu nedenlerle başarısız kaldı. Ukrayna ordusu tuzak zırhlı Rus konvoylarına tuzak kurarak, ikmal yollarını kesti ve birlikleri yiyeceksiz, yakıtsız ve etkili komutadan yoksun bıraktı.

Taktik değişiklik

Rus birlikleri, Kiev’i almaya çalıştıkları sırada taktik değiştirip topçu desteğini artırabilir miydi? Muhtemelen hayır çünkü çarpışmalar kısa bir mesafe içinde cereyan ettiği için Rus topçusu, Ukrayna birliklerine verdirdiği kayıp kadar kaybı kendi askerlerine de verdirebilirdi. 

Bir başka sebep de füzelerin menzili olarak ortaya çıktı. Yüzlerce ya da binlerce km menzile ile sahip olmadığı için Ruslar onlarca km menzilli füzeleri Ukrayna’nın içlerine kadar nakletmek zorunda kaldı. Bu nedenle, bu tür füzeler de başlangıçta Ukrayna ordusu tarafından imha edilmiş olabilir.

Taarruzun başında Rus ordusu, sadece zayıflıklarını ortaya koyarken, güçlü noktalarını ön plana çıkaramadı.

Bununla birlikte, Rus ordusu, belki de şimdilik Kiev önlerinden çekilerek ve Doğu’da yeniden konuşlanarak, rüzgârı kendi lehine çevirmeyi başardı.

Donbass için savaş sekiz yıldır devam ediyor ve uzun zaman önce, Ukrayna ordusunun egemen olduğu bölgenin batı yarısı ile Rusya destekli ayrılıkçı milislerin egemen olduğu doğu yarısı arasında sınır çizgileri çizildi.

Rüzgar döndü

Bazıları Ukrayna'nın diğer bölgelerinden yeniden konuşlandırılmak için, diğerleri Rusya'daki askeri üslerden sevk edilen Rus birliklerinin ayrılıkçıların pozisyonlarını güçlendirmek için gelmesinden bu yana durum Ruslar lehine dönmeye başladı.

Birlikler, Rus topraklarına daha yakın oldukları için, tedarik hatları çok daha kısaldı ve bu nedenle savunması daha kolay hale geldi!

Son olarak, arazinin çoğu düz olduğu için Ukraynalılar saklanmakta ve pusuya düşürülmekte daha fazla zorluk çekmeye başladı.

Her iki taraf da uzun zamandan beri müstahkem mevkilere yerleşti. Manevralar, zemini çamurlu hale getiren bahar yağmurları nedeniyle karmaşıklaştı. Bu nedenle, askerler bombalar, füzeler ve topçu mermileri için ideal hedefler haline geldi.

Burada, Ruslar daha avantajlı konumda bulunuyor çünkü daha fazla mühimmata sahip ve füzeleri daha uzun menzilli. Ruslar, Ukrayna füzelerine misilleme yapmak için çok daha uzak konumlardan füze ateşleyebiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya daha uzun menzilli füze gönderileceğini duyurdu. Ancak, Donbas’tan 1.30o km uzakta, Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv kentine füzelerini gelmesi zaman alacak. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Joe Biden'ın çok az füzeyi çok uzun zamanda gönderdiğinden şikâyet etse de Amerikan füzeleri, Ukrayna ordusunun onları kullanmak için eğitilebileceğinden çok daha fazla sayıda ve çok daha kısa zamanda geliyor!

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER