banner6

Rusya: Yılan adasında saldıran Ukrayna Kuvvetleri ağır kayıp verdi

Rusya, hafta sonunda Yılan adasına saldıran Ukrayna Kuvvetlerinden 50'den fazla askerin öldürüldüğünü duyıurdu.

Rusya: Yılan adasında saldıran Ukrayna Kuvvetleri ağır kayıp verdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Karadeniz'deki Yılan adasını hafta sonu hava ve deniz yoluyla ele geçirme girişiminin başarısızlıkla ve önemli kayıplarla sonuçlandığını duyurdu.

Savunma Bakanlığı, saldırıda 50’den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü bildirdi ve operasyonun planlanmasında ABD ve İngiltere’den danışmanların da katıldığını kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Igor Konaşenkov, “Kiev rejimi, Karadeniz'in kuzeybatı kesiminin kontrolünü sağlamak için önemli olan Yılan adasına son iki gün içinde hava ve deniz yoluyla birkaç umutsuz iniş girişiminde bulundu" dedi.

General Konaşenkov, saldırının cumartesi günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy tarafından şahsen emredildiğini ve adayı alma planlarının Kiev'de Genelkurmay Başkanlığında ABD ve İngiltere'den danışmanların “doğrudan katılımıyla” yapıldığını söyledi.

Sözcü Konaşenkov, adaya konuşlandırılan Rus kuvvetlerinin Ukrayna saldırısını engellediğini ve düşmana “büyük kayıplar” verdirdiğini kaydetti.

Sözcü, Ukrayna’nın üç Su-24 ve bir Su-27 uçağı olmak üzere dört savaş uçağı ve bir Mi-24 ve üç asker yüklü Mi-8 dahil olmak üzere dört helikopter kaybettiğini söyledi.

Sözcü, iki gün süren çatışmalarda, sekizi Bayraktar TB-2 saldırı İHA'sı olmak üzere toplam 29 Ukrayna hava aracının düşürüldüğünü belirtti.

General Konaşenkov, adaya saldırmak için “düşüncesiz” bir girişimde 50'den fazla Ukraynalı askerin öldüğünü ve kıyıda 24 ceset bırakıldığını bildirdi.

Ukrayna, pazar günü, Bayraktar İHA’larının adada bir Tor hava savunma sistemi ile biri “Serna” sınıfı ve iki “Raptor” sınıfı gemi olmak üzere üç Rus savaş gemisini imha ettiğini bildirmişti. 

Kiev ayrıca, iki Su-27 jetinin adayı bombaladığını gösteren bir video da paylaşmıştı.

Ukrayna'na sahilinden yaklaşık 48 km açıkta bulunan Yılan adası, askeri operasyonların ilk haftasında Rus Donanması tarafından ele geçirilmişti.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER