Rusya'nın ham petrol üretimi mayısta yüzde 5 arttı

Rusya’nın petrol üretimi, Ukrayna’daki savaş nedeniyle nisan ayında sert bir düşüş gösterdikten sonra mayıs ayında yüzde 5 arttığı bildirildi.

Rusya'nın ham petrol üretimi mayısta yüzde 5 arttı

Ekonomi gazetesi Vedomosti, adını açıklamadığı bir sektör kaynağına dayandırdığı haberinde, mayıs ayında petrol üretiminin 43,1 milyon ton olduğunu, bunun günlük 10,2 milyon varil üretim anlamına geldiğini belirtti.

Gazeteye göre, bu üretim seviyesi, yüzde 5’lik bir artışa işaret ediyor. Rusya, Nisan ayında günlük 10 milyon varil üretimle Sovyetler Birliği’nin çökmesinden bu yana en önemli üretim düşüşünden birine tanık olmuştu.

Vedomosti gazetesinin verileri, mart ayında 11 milyon, şubat ayında da 11,1 milyon varillik üretim yapıldığını gösteriyor.

Yıllık olarak hesaplandığında Mayıs 2022’deki petrol üretimi Mayıs 2021’e kıyasla yüzde 2,5 oranında düşüş ifade ediyor.

Rusya’nın ham petrol üretimi, bu yılın ocak-mayıs döneminde 219,9 milyon tonla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 artış kaydetti.

Rusya Maliye Bakanlığı ise bu yılın tümünde petrol üretiminde yüzde 17’lik bir düşüş öngörüyor. 

Avrupa Birliği, geçen hafta onayladığı altıncı yaptırım paketiyle bu yılın sonuna kadar Rusya’dan gemilerle ithal edilen petrol ithalatını yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyor.

Ancak paket, Rus petrolüne en bağımlı olan AB üyesi ülkeler için geçici ayrıcalıklar içeriyor. Bu ayrıcalıklardan denize çıkışı olmayan Macaristan, Çekya ve Slovakya yararlanıyor.

Vedomosti gazetesinin görüşlerine başvurduğu uzmanlar, üretim artışını, ABD ve İngiliz yaptırımlarının etkisiyle Avrupa kıtasında düşen talebin ardından Rusya’nın Asya kıtasında bulduğu yeni alıcıların talebinden kaynaklandığını belirtiyor.

Refinitiv Eikon Malî Analiz Platformu, Rusya’nın Hindistan’a petrol ihracatının günde 900 bin varil, Çin’e de 400 bin varil artmasını öngörüyor.

Gözlemciler, dünya piyasasını yeniden şekillendirme yeteneğinin Rusya’ya üretimini günde 10,3 milyon varil civarında istikrara kavuşturmasına olanak sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

Rusya Ulusal Enerji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alexander Frolov, “Avrupalı tüketicilerin Ural petrolü ithalatını reddetmesi kademeli ise, azalan ihracat hacimlerinin tamamının 1,5-2 ayda Asya'ya yönlendirilebileceğini varsayabiliriz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER