banner6

Tayvan, 12 Sikorsky helikopter siparişini iptal etti

Tayvan, Amerikan silah devi Lockheed Martin bünyesindeki helikopter üreticisi Sikorsky'e verdiği 12 adetlik helikopter siparişinden vazgeçti.

Tayvan, 12 Sikorsky helikopter siparişini iptal etti

Tayvan Savunma Bakanı Çiu Kuo-çeng, “Bu helikopterlerin bütçesi ne yazık ki ülkemizin kapasitesinin çok üzerinde. Bu alımdan vazgeçmek zorundayız” dedi.

Tayvanlı Bakan, helikopter siparişinin yanı sıra bazı silah anlaşmalarının da feshedildiğini bildirdi, ancak ayrıntı vermedi.

Çiu, omuzdan fırlatılan taşınabilir uçaksavar Stinger füzesi alımına ilişkin sözleşmeyi imzaladıklarını, ödemeyi yaptıklarını ve teslimat konusunda Washington'a baskı yapacaklarını söyledi.

Tayvanlı Bakan, “Silah satışlarını önemsiz bir konu olarak görmüyoruz ve yedek planlarımız da var” dedi.

Tayvan, Sikorsky'e Deniz Kuvvetleri için özel olarak üretilen MH-60R helikopterlerinden 12 adet sipariş vermişti.

İki ülke arasında resmi diplomatik ilişki olmamasına rağmen, ABD Tayvan'a sürekli silah yığıyor, bölgeye savaş gemilerini gönderiyor, üst düzey Amerikan heyetleri adayı ziyaret ediyor.

Pekin, ABD’nin Tayvan’a silah satmasına sert tepki gösteriyor. Bu silah anlaşmalarından biri, 2019 yılında imzalanmıştı.

Anlaşma uyarınca, Tayvan, ABD'den toplam 17 milyar doları bulan çeşitli silahlar, insansız hava araçları, savaş uçakları ve askeri teçhizat alacaktı.

ABD, sözleşmenin imzalanmasından bu yana 3 yıl geçmiş olmasına rağmen, Tayvan'ın ısmarladığı silahların sadece yaklaşık beşte birini sağlamış durumda!

Pekin, "tek Çin" ilkesi kapsamında “ayrılmaz parçası” olarak gördüğü Tayvan'ın bir gün anakarayla birleşmesi politikası yürütüyor.

Çin, geçen hafta, ABD'nin Tayvan'a silah tedarik etmeye son vermesi gerektiğini bildirmiş ve Tayvan'daki duruma dışardan müdahale edilmesi halinde, ABD’yi kastederek, karşılık verme hakkını saklı tuttuğunu belirmişti.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER