banner6

Trump, Meksika'daki uyuşturucu imalathanelerini bombalatmak istemiş

Donald Trump döneminde Savunma Bakanı olan Mark Esper, 10 Mayıs’ta yayımlanacak kitabında, eski Başkanın Meksika bulunan uyuşturucu imalathanelerini bombalama imkânlarını sorguladığını yazdı.

Trump, Meksika'daki uyuşturucu imalathanelerini bombalatmak istemiş

New York Times gazetesi tarafından kitaptan yapılan alıntılara göre, Temmuz 2019-Kasım 2020 arasında Savunma Bakanı olan Esper, Trump’ın Meksika topraklarına yapılacak bir füze saldırısının arkasında ABD’nin olmadığının savunulabileceğini düşündüğünü yazdı.

Esper, “A Sacred Oath” (Kutsal Bir Yemin) adlı kitabında, Başkan Trump’ın, Meksika’daki imalathaneleri Silahlı Kuvvetlerin füzeyle vurup vuramayacağını iki kez sorduğunu bildirdi. Eski Savunma Bakanı, Trump’ın bu isteğinin kendisini şaşırttığını belirtti.

Trump, Kasım 2020’de, Başkanlık seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasından birkaç gün sonra Mark Esper’i görevden almıştı.

Mark Esper, görevden alınmasından birkaç ay önce, ırkçılık karşıtı gösterileri bastırmak için ordu birliklerin görevlendirilmesine açıkça karşı çıkmış, bu muhalefet, ikisi arasında ilişkilerin bozulmasına sebep olmuştu.

Esper, Haziran 2020’de, göstericilerle ilgili olarak, Beyaz Saray’daki çalışma odasında Trump’ın çok sinirli bir şekilde, “Onları vuramaz mısınız? Bacaklarından ya da başka yerden? diye bağırdığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 18:43

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER