Üç ülke daha Ukrayna'daki savaş suçları soruşturmasına katıldı

Estonya, Letonya ve Slovakya 'Ortak Soruşturma Ekibi'nde yer alan Litvanya, Polonya ve Ukrayna'ya katılmak için bir anlaşma imzaladı.

Üç ülke daha Ukrayna'daki savaş suçları soruşturmasına katıldı

Üç Avrupa ülkesi daha Ukrayna'daki savaş suçlarını araştıran uluslararası soruşturma ekibine katıldı.  

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savcısı, "Rusya'nın saldırılarından bu yana vahşetlerin sorumlularına yönelik devam eden çağrılar üzerine" Kiev'de bir ofis açmayı planladığını söyledi. 

PBS'nin haberine göre, Estonya, Letonya ve Slovakya, Lahey'deki iki günlük bir koordinasyon toplantısında, Avrupa Birliği adli işbirliği ajansı Eurojust aracılığıyla "vahşet kanıtlarının paylaşılmasını koordine edecek "Ortak Soruşturma Ekibi"nde Litvanya, Polonya ve Ukrayna'ya katılmak için bir anlaşma imzaladılar.

ICC Savcısı Kerim Han, ekip çalışmasının uluslararası toplumun hukukun üstünlüğüne olan bağlılığının bir göstergesi olduğunu söyledi ve ekledi: “Bence bu, sadece Ukrayna için değil, tüm dünyada barış ve güvenliğin devamı için kesinlikle gerekli olan bu ortak yasallık cephesinin olduğunu gösteriyor.” 

Buça'daki saldırılar

Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik işgal harekatı, geniş çapta "yasadışı bir saldırı eylemi" olarak olarak nitelendi ve kınandı. 

Rus kuvvetleri, Kiev'in Buça banliyösünde sivilleri öldürmek ve yüzlerce sivil tarafından barınak olarak kullanılan kuşatma altındaki Mariupol kentinde hastaneler ve bir tiyatro da dahil olmak üzere sivil altyapıya defalarca saldırı düzenlemekle suçlanıyor. 

AP tarafından yapılan bir araştırma, 16 Mart'taki bombalamanın binanın içinde ve dışında 600'e yakın kişinin ölümüne yol açtığına dair kanıtlar olduğunu gösteriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sivillerin öldürülmesini "soykırım" ve "savaş suçları" olarak nitelendirirken, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yargılanması gereken bir "savaş suçlusu" olarak nitelendirdi.

Mart ayında kuruldu

Eurojust'ın Lahey'deki merkezinde bir araya gelen ekip, ICC'nin Ukrayna'da bir soruşturma başlatmasından birkaç hafta sonra, düzinelerce mahkeme üye ülkesinin bir soruşturmaya ağırlık vermesinin ardından Mart ayı sonlarında kuruldu. Kerim Han, Buça da dahil olmak üzere Ukrayna'yı ziyaret etti ve ülkede kanıt toplayan bir soruşturma ekibine (uluslararası mahkeme tarafından şimdiye kadar görevlendirilen en büyük savcı ekibine) sahip.

Han şimdi “önümüzdeki birkaç hafta içinde” Ukrayna'da bir ofis açmak için çalışmayı planlıyor.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, ofisinin savaşla ilgili 15 bin kadar adli soruşturma açtığını ve aralarında Rus bakanlar, askeri komutanlar ve propagandacıların da bulunduğu 500'den fazla şüpheliyi tespit ettiğini söyledi. Ofisinin yaklaşık 80 kişiye karşı dava açmaya hazır olduğunu söyledi.

Geçen hafta, savaşla bağlantılı ilk davada, bir Ukrayna mahkemesi, yakalanan Rus askerini bir sivili öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ukrayna'daki bir mahkeme iki Rus askerini sivil binaları bombalamaktan savaş suçlarından mahkum etti ve her ikisini de 11 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

Rusya reddediyor

Rusya, askerlerinin yaşananlardan sorumlu olduğunu kesin bir dille reddediyor. Savunma Bakanlığı bu ayın başlarında "tek bir sivilin Rus ordusunun herhangi bir şiddet eylemiyle karşı karşıya kalmadığını" söyledi.

Yorumcular, müfettişler adli tıp ve diğer kanıtları bir araya getirip vahşetleri kimin emrettiğini veya bu vahşetleri kimin bildiğini ve bunları önlemek veya cezalandırmak için harekete geçmediğini belirlemeye çalıştıkça, adaleti sağlama sürecinin uzun ve karmaşık olacağı konusunda uyarıyorlar.

Tek yer Lahey'deki toplantı değil

Polonya, Almanya, Litvanya, Letonya, Estonya, Fransa, Slovakya, İsveç, Norveç ve İsviçre'deki savcılar kendi soruşturmalarını başlattılar.

Rusya'yı Ukrayna'daki saldırganlık suçundan yargılamak için özel bir mahkeme kurulması yönünde artan çağrılar var. ICC, saldırganlık suçunu kovuşturamıyor çünkü ne Rusya ne de Ukrayna mahkemeye üye.

Han, birleşik milletler cephesinin Rus işgalinden bu yana suçları araştıran "Ukrayna'da gördüğümüz ve artık gerçekten hoş görülmemesi gereken suçlar için bir nebze hesap verebilirlik sağlayabileceğini umuyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER