banner6

Ukrayna: Azovstal tesislerinden bir grup sivil tahliye edildi

Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal demir-çelik fabrikasına sığınan sivillerin ilk bölümü dün gece tesislerden çıkarıldı.

Ukrayna: Azovstal tesislerinden bir grup sivil tahliye edildi

Azovstal fabrikası, Mariupol kentinde son bir grup Ukrayna askerinin direniş göstermeye devam ettiği bir tesis. Rus ordusu, geçen haftadan beri Mariupol kentini tümüyle denetim altına aldığını açıklamıştı.

Dev bir tesis olan ve yer altında sığınakları bulunan Azovstal’dan yaklaşık 20 kişi, buradan tahliye edilen ilk sivil grup oldu.

Daha önceki tahliye işlemleri başarısızlığa uğramış ve taraflar birbirini suçlamıştı. Mariupol, haftalar süren kuşatmadan sonra harabeye dönmüş bir kent halinde!

Rusya tarafından faşist olarak nitelendirilen ve tesislerde direniş gösteren Azak taburu, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 20 kişilik grubun, iki taraf arasında uzlaşmaya varılan bir yere gönderildiğini bildirdi. 

Azak taburu komutan yardımcısı Sviatoslav Palamar, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, tahliye edilenlerin Ukrayna’nın kontrolü altında bulunan Zaporijya’ya gönderileceğini umduğunu belirtti.

Rus Tass ajansı, daha önce verdiği bir haberde, 6’sı çocuk olmak üzere 25 kişilik bir grubun Azovstal’dan çıktığını belirtmişti. Azovstal tesislerinde Sovyetler Birliği döneminden kalma yeraltı galerileri ve sığınakları bulunuyor. Ajansa göre, yeraltında yüzlerce asker ve sivil sığınmış durumda.

Palamar, bütün sivilleri tahliye edebilmeyi umduklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 14:44

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER