Ukrayna "ihanet ve düşmanla işbirliği" vakalarıyla karşı karşıya

Yaklaşık 1.400 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Ukrayna "ihanet ve düşmanla işbirliği" vakalarıyla karşı karşıya

Rusya ile Ukrayna kuvvetleri arasında özellikle Donbas bölgesinde çarpışmalar devam ederken, Ukrayna makamları, “ihanet ve düşmanla işbirliği vakaları” ile karşı karşıya!

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan taarruzundan bu yana çok sayıda Ukrayna vatandaşı Rus birliklerinin ilerleyişini kolaylaştırmakla, onlara yardım etmekle suçlanıyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, polis memurları, belediye başkanları, yargıçlar gibi çeşitli mesleklere mensup kişiler bu tür suçlamalara muhatap oluyor.

Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova, 700’ü ihanet, 700’ü de düşmanla işbirliği olmak üzere 1.400 civarında soruşturma açıldığını bildirdi.

Gazetenin haberine göre, ülkenin ikinci büyük kenti olan Harkov’da yaklaşık 50 dosya inceleniyor. Bunlardan yedisi polis yetkilileri, beşi belediye başkanları ve biri de bir yargıçla ilgili dosyalar!

İngiliz gazetesine konuşan Harkov Başsavcısı Oleksandr Filçakov, “50 kişiden yarısı tutuklanmış durumda, diğerleri ne yazık ki işgal edilmiş bölgelerde bulunuyor ve yakalanamadı” dedi.

Kupiansk

Kupiansk Belediye Başkanı Gennadi Matsegora’nın durumu ilginç! İşgalin üçüncü gününde kent kuşatma altına alındığında bir Rus komutandan telefon geliyor ve komutan kendisiyle görüşmek istediğini söylüyor.

İşbirliği yapma isteği ya da misilleme korkusu? Her ne olursa olsun, Belediye Başkanı sonunda Rusların teklifini kabul ediyor.

Matsegora, o günlerde yayınladığı bir video mesajında, “Can kaybını önlemek için Ruslarla görüşmelere katılma kararı aldım” diyor.

Belediye Başkanı, kenti Ruslara teslim ediyor, ulaşım ve konaklama imkânı sağlıyor, yakıt ve gıda temin ediyor. 

Kupiansk, 98 gün sonra hâlâ Rus işgali altında! Belediye Başkanı tutuklanmış değil, ancak düşmanla işbirliğinden hakkında soruşturma açılan yüzlerce kişi arasında yer alıyor.

Sorumluluk mevkiinde olmayan bazı yurttaşlar da kendi bölgelerinde görevli subayların listesini, onların aile bilgilerini, hatta Donbas bölgesindeki harp malullerinin listesini Ruslara vermekle itham ediliyor.

Resmî makamlara göre, bazı yurttaşlar da para karşılığı bilgi sağlamakla suçlanıyor.

Harkov başsavcısı Filçakov, “Bazı yurttaşlar, yaşadıkları bölgenin en zenginlerinin yeri ve serveti hakkında düşmana bilgi verdi. Rus askerleri, daha sonra, evlere gelerek yağmalıyorlar” dedi.

“Geldim, gördüm…”

Devletin üst katmanları, hainlere sert muameleden yana! 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 29 Mayıs’ta, Harkov’u ziyaretinden sonra Harkov İstihbarat Başkanını görevden aldı. 

Zelenskiy, Sezarvarî bir tavırla, “Geldim, gördüm ve Bölgenin İstihbarat Başkanını görevden aldım çünkü savaşın başından beri kentin savunması için çalışmıyor, sadece kendi çıkarını düşünüyordu” dedi. 

Soru işaretleri

Ancak bu tutum birçok soru işaretine sebep oluyor. Ülkenin işgal altındaki güney bölgelerinde Rus okul müfredatını oluşturmaya zorlanan birçok öğretmene ne olacak? Bu topraklar kurtarılırsa onlara hain muamelesi mi yapılacak?

Ukrayna'da çeşitli işbirliği türlerini ayırt etmek için birçok ses yükseliyor.

Ukraynalı askerî yetkili Ilko Bozho, “Ruslarla işbirliği yapmak isteyenler var, canını kurtarmak için bunu yapanlar var ve nihayet şakağına dayanmış tabancanın tehdidiyle işbirliğine girişenler var” diyor.

Eğitim Bakanlığında da benzer görüşler geliyor. 

Gazeteye konuşan bir yetkili, “Bu, acı veren çok karmaşık bir hikâye” diyerek, durumun zorluğuna dikkat çekiyor ve “Silahsız insanların hepsinden kahramanlık göstermelerini bekleyemezsiniz” diye ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2022, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER