banner6

Ukrayna: Rus askeri sivil öldürmekten yargılanacak

Ukrayna savaşının 78. gününde Rus askerinin yargılanması ve Ukrayna kenti Kherson'un Rusya tarafın ilhakı sözkonusu.

Ukrayna: Rus askeri sivil öldürmekten yargılanacak

Ukrayna'daki savaş 78. gününe girerken, Ukrayna'nın başsavcısı, esir alınan bir Rus askerinin ilk savaş suçları davasına ilişkin planları açıkladı.

Başsavcı Irina Venediktova, 21 yaşındaki Çavuş Vadin Shyshimarin'i, savaştan dört gün sonra Şubat ayında bisiklet sürerken vurulan 62 yaşındaki silahsız bir sivili öldürmekle suçladı.

Bir tank birliğiyle görev yapan Shyshimarin, kuzeydoğudaki Chupakhivka köyündeki adama bir araba penceresinden ateş etmekle suçlandı. Venediktova, askerin 15 yıla kadar hapis cezası alabileceğini söyledi. Duruşmanın ne zaman başlayacağı açıklanmadı.  

Savcılık ofisi, Rus kuvvetleri tarafından işlenen 10 bin 700'den fazla savaş suçunun araştırıldığını ve 600'den fazla şüphelinin tespit edildiğini bildirdi. 

İddiaya konu sivil ölümlerinin çoğu, Moskova güçlerinin Kiev bölgesinden çekilmesinin ardından Buça ve diğer yerleşim birimlerinde yaşanan olayları kapsıyor. Bölge sakinlerine yönelik cinayetler, yakmalar, tecavüzler ve işkencelersuçlamalarının temelini oluşturuyor. 

Kherson'un ilhakı gündemdi

Bu arada, savaşta düşen ilk büyük Ukrayna kentinin bulunduğu güney Kherson bölgesinde Kremlin'in atadığı bölgesel yönetiminin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Rusya'nın RIA Novosti haber ajansına “Kherson şehri Rusya'dır” dedi.

Rusya, Ukrayna'nın Kherson bölgesi sınırındaki Kırım Yarımadası'nı 2014 yılında ilhak etmişti. 

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, "böyle bir başvurunun yapılıp yapılmamasına karar verme yetkisinin Kherson bölgesi sakinlerine bağlı olduğunu" söyledi. Peskov, ek topraklara yapılacak herhangi bir hareketin, "Kırım'da olduğu gibi kesinlikle meşru" olduğundan emin olmak için hukuk uzmanları tarafından yakından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya, Kırım'da Rusya'nın bir parçası olmak isteyip istemediği konusunda referandum yaptıktan sonra Kırım'ı ilhak etmişti.

Ukraynalı cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak, Kherson'un ilhakı konuuyla alay eden bir tweet attı: “İşgalciler Mars veya Jüpiter'in bile katılmasını isteyebilirler. Ukrayna ordusu, hangi oyunları oynarsa oynasın Kherson'u özgürleştirecek."

Yaklaşık 300.000 kişilik bir Karadeniz limanı olan Kherson, Kırım'a tatlı suya erişim sağlıyor ve güney Ukrayna üzerindeki daha geniş Rus kontrolüne açılan kapı olarak görülüyor.

Zaporichzhia hedef alındı

Ukraynalı yetkililer, Rus roket saldırısının Zaporizhzhia çevresindeki altyapı tesilerini hedef aldığını açıkladılar. Can kaybı konusunda bir bilgi paylaşılmadı. Güneydoğu kenti, harap liman kenti Mariupol'da Rus kuşatmasından kaçan sivillere sığınak oldu.

Ukrayna askeri sorumluları, Rus kuvvetlerinin Mariupol'daki Ukrayna direnişinin son kalesi olan çelik tesisini vurmaya devam ettiğini söylediler. Azak Alayı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Azovstal çelik fabrikası gerekçesiyle son 24 saat içinde 38 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Tesis, tünel ve sığınak ağıyla aylarca süren kuşatma sırasında yüzlerce Ukraynalı asker ve sivili barındırdı. Son günlerde çok sayıda sivil tahliye edildi, ancak Ukraynalı yetkililer bazılarının hala orada mahsur kalabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Salı günü yaptığı gece konuşmasında, Ukrayna ordusunun yavaş yavaş Rus birliklerini ülkenin en büyük ikinci şehri olan ve Rusya'nın Kremlin'in ana hedefi olduğunu söylediği doğu sanayi bölgesi Donbas'taki taarruzunun anahtarı konumundaki Kharkiv'den uzaklaştırdığını öne sürdü. 

İngiltere Savunma Bakanlığı'na göre, Ukrayna, Moskova'nın kıyı şeridi üzerindeki kontrolünü genişletme çabalarını bozmak amacıyla Karadeniz'deki Yılan Adası'ndaki Rus hava savunmasını ve ikmal gemilerini de hedef alıyor.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER