banner6

Ukrayna, Rus gazını kesecek

Ukrayna, Rus gazını Avrupa'ya taşıyan boru hattını kapatmaya hazırlanıyor.

Ukrayna, Rus gazını kesecek

Ukrayna'nın doğalgaz boru hattı operatörü, "düşman kuvvetlerinin istasyonun çalışmasına müdahale etmesi ve gazı sifonlaması" nedeniyle doğu Ukrayna'nın Moskova destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bir bölümündeki bir kompresör istasyonundan Rus gazının akışını durdurmak için harekete geçtiğini duyurdu. 

Merkez, Ukrayna'dan Batı Avrupa'ya geçen Rus gazının yaklaşık üçte birini yönetiyor. Ancak analistler, gazın çoğunun Rusya'dan Ukrayna'dan geçen başka bir boru hattı üzerinden yönlendirilebileceğine dikkat çekiyorlar. Her halükarda Avrupa, diğer boru hatlarından ve diğer ülkelerden de doğalgaz alabilecek. 

Piyasa istihbarat firması ICIS analisti Tom Marzec-Manser, “İthalat ve yerli üretimi de gözönünde bulundurduğunuzda, genel Avrupa gaz arzında birkaç yüzde kaybediyoruz. Yani, bu, Avrupa için gaz arzında büyük bir kesinti değil" dedi. 

Rusya'nın uzun vadeli sözleşmeleri ve gaz taşımanın başka yolları olduğu için hemen bir darbe alıp almayacağı da belli değildi.

Yine de kesinti, savaştan kaynaklanan gaz arzına yönelik daha geniş riski ortaya koyuyor. 

Rystad Energy'den gaz analisti Zongqiang Luo, "Bu karar, gaz tesisatlarına canlı ateşle vurulursa ve uzun çalışmama süreleri riskiyle karşı karşıya kalırsa neler olabileceğinin küçük bir ön izlemesidir" dedi.

Ekonomik cephede, Ukrayna, Rus gazını ülke genelinde Batı Avrupa'daki evlere ve sanayilere taşıyan boru hatlarından birini kapatarak, savaşın başlamasından bu yana Kiev'in Moskova'nın en kazançlı ihracatlarından birinin batıya akışını kesintiye uğrattığını ilk kez işaret etti.

Ancak, kısmen Rusya'nın gazı başka bir boru hattına yönlendirebilmesi ve Avrupa'nın çeşitli tedarikçilere güvenmesi nedeniyle, ani etkinin sınırlı olması bekleniyor. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER