banner6

Ukrayna-Rusya savaşı 59. gününde

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunda 59'uncu güne girilirken, Volodimir Zelenskiy, "ülkesine yönelik işgalinin sadece bir başlangıç ​​olduğu ve Moskova'nın diğer ülkeleri işgal etme planları bulunduğu" konusunda uyardı.

Ukrayna-Rusya savaşı 59. gününde

Zelenskiy, yayımladığı videoda, "Bütün ülkeler, bizim gibi, yaşamın ölüm üzerindeki zaferine inanırlar, bizimle birlikte savaşmalılar. Bize yardım etmeliler çünkü biz ilk sıradayız. Peki sırada kim var?" Cuma gününün ilerleyen saatlerinde bir video mesajında ​​​​dedi.

Zelenskiy'in sözleri, Rus General Rustam Minekayev'in, Moskova'nın güney Ukrayna'nın tam kontrolünü ve Rus birlikleriyle birlikte ayrılıkçı Moldova bölgesi olan Transdinyester'e erişim istediğini sözleriyle sözleriyle bağlantılıydı. 

Askeri yorumculara göre, bu, tüm Ukrayna kıyılarının Mykolaiv ve Odessa şehirlerinin ötesine geçmek anlamına geliyordu. 

"Gerçek niyet"

General Rustam Minekayev'in görüşü, Moskova'nın Ukrayna'daki emelleri hakkında en ayrıntılı görüşlerden biriydi ve Rusya'nın saldırısını yakında sona erdirmek niyetinde olmadığı iddialarını güçlendirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Minekayev'in yorumlarının Rusya'nın artık niyetlerini gizlemediğini gösterdiğini açıkladı. Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, Moskova, "savaşın 'ikinci aşamasının' amacının efsanevi Nazileri yenmek değil, sadece doğu ve güney Ukrayna'yı işgal etmek olduğunu zaten kabul etti" denildi. 

Kiev destek istiyor

Ancak İngiliz askeri istihbaratı bugün, Rusya'nın iddialı hedeflerine ve Mariupol'u ele geçirme iddialarına rağmen, Moskova güçlerinin son 24 saatte önemli ilerleme kaydetmediğini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan düzenli bir bültene göre, Ukrayna'nın karşı saldırıları Rusya'nın kilit liman kentini ele geçirme çabalarını engellemeye devam ediyor.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmyhal, Washington'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın bütçe açığının şimdiden 4 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında olduğunu ve Kiev'in önümüzdeki aylarda tüm ortaklarından destek istediğini söyledi. Schmigal, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Kiev'e yardım etmenin ek yollarını görüştü.

Zelenskiy ise Fransa ve İspanya'nın askeri teçhizat gönderdiklerini açıklamasının ardından müttefiklerin Kiev'in talep ettiği silahları nihayet teslim ettiklerini doğruladı. 

Bu arada Çeçen lider Ramzan Kadirov, Cuma günü geç saatlerde Telegram kanalında Çeçenya'nın Ukrayna'ya yüzlerce ek gönüllü gönderdiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 16:05

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER