Ukrayna: Severodonetsk yerle bir oldu

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunu 110. gününde Severodonetsk bölgesinde kanlı sokak çatışmaları yaşandı.

Ukrayna: Severodonetsk yerle bir oldu

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesi üzerindeki kontrol için daha geniş savaşın merkez üssü haline geldi. Rus kuvvetleri Severodonetsk'in çoğunu ele geçirdi ve Kremlin'in 24 Şubat'ta işgalini başlatmasından bu yana en kanlı saldırılardan birinde şehrin bazı bölgelerini yerle bir oldu.

Cumhurbaşkanı Başkan Volodimir Zelenskiy, Rus kuvvetleri nehir boyunca başka bir şehre giden bir köprüyü yıkarak, mahsur kalan sivilleri tek bir çıkış yolunu da yok ettiğini söyledi

Zelenskiy, dün gece yayınladığı videoda, "İşgalcilerin temel taktik hedefi değişmedi: Severodonetsk'te baskı yapıyorlar, orada şiddetli çatışmalar sürüyor. Kelimenin tam anlamıyla her metre için savaşıyoruz" dedi. Zelenskiy, Rusya ordusunun Donbas'taki güçlerini takviye etmeye çalıştığını da kaydetti.

Ukrayna lideri, Rus saldırısında yaralanan 12 yaşındaki bir çocuğun görüntüsünün artık "Rusya'nın dünya çapında kalıcı yüzü" olduğunu ifade ederek, "Bu gerçekler, Rusya'nın dünya tarafından nasıl görüldüğünün altını çizecek" diye konuştu. 

Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen hafta Moskova'nın askeri harekatını Rus Çarı Petro’nun Büyük 18. yüzyıldaki İsveç topraklarını fethine benzeten sözlerine atıfta bulunarak, “Büyük Petro değil ya da Lev Tolstoy değil, Rus saldırılarında yaralanan ve ölen çocuklar" dedi.

Sokak soka çatışma

Luhansk eyaletinin valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna ve Rus güçlerinin Pazar günü Severodonetsk'te sokak sokak çatışmaya devam ettiğini söyledi.

Rus kuvvetleri şehrin çoğunu ele geçirdi, ancak Ukrayna birlikleri bir sanayi bölgesini ve yüzlerce sivilin barındığı Azot kimyasal tesisini kontrol etmeye devam ediyor.

Gaidai, “Severodonetsk'teki Azot fabrikasının topraklarında yaklaşık 500 sivil kalıyor, bunlardan 40'ı çocuk. Bazen ordu birilerini tahliye etmeyi başarır” dedi 

Gaidai, Rusların, Severodonetsk'i ikiz şehri Lysychansk'a bağlayan Siverskyi Donets Nehri üzerindeki bir köprüyü yıktığını söyledi. Böylece, şu ana kadar yıkılmayan tek köprü kaldı. 

“Yeni bombardımandan sonra köprü çökerse, şehrin dışarıyla bağlantısı gerçekten kesilecek. Severodonetsk'ten araçla ayrılmanın bir yolu olmayacak" diyen Gaidai, ateşkes anlaşmasının ve üzerinde anlaşmaya varılmış tahliye koridorlarının bulunmadığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER