Ukrayna: Severodonetsk'te yoğun çarpışmalar

Ukrayna lideri Zelenski, savaşın en zor çarpışmalarının Donetsk'de cereyan ettiğini söyledi.

Ukrayna: Severodonetsk'te yoğun çarpışmalar

Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesinden kilit öneme sahip bulunan Severodonetsk kentinin denetimi için yoğun çatışmalar devam ederken, kentin büyük ölçüde Rus güçlerinin kontrolü altında bulunduğu bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, kentin büyük bir bölümünü bundan böyle denetim altında tutan Rus kuvvetlerine direnmek için Ukrayna güçlerinin savaşın başlamasından bu yana en çetin çarpışmalara giriştiğini söyledi.

Zelenski, Donbas bölgesinin geleceğinin tehlikede olduğunu bildirdi.

Ukrayna lideri, dün gece yayınladığı video mesajında, “Düşmana ağır kayıplar verdirerek siperlerimizi savunuyoruz. Çok çetin bir mücadele oluyor. Çok zor, muhtemelen bu savaşın en güç çarpışmalarından biri cereyan ediyor” dedi.

Rusya bakımından bu kentin tamamını ele geçirmek, zaten 2014’ten bu yanan kısmen Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunan kömür havzası Donbas bölgesinin tamamını ele geçirmek için belirleyici olacak.

Zelenski, “Donbas’ın kaderi birçok açıdan orada çiziliyor” dedi.

Severodonetsk, geçen hafta, Rusların eline düşmek üzereyken Ukrayna güçleri karşı saldırıyla dayanmaya çalıştıysa da Rus kuvvetleri ilerlemeye devam ediyor.

Donbas’ın başka yörelerinde durumun daha karmaşık olduğu bildiriliyor.

Komşu Lisitçansk kenti tamamen Ukrayna güçlerinin elinde, ancak Rus güçleri kenti ağır bombardıman altında tutuyor.

Luhansk Bölge Valisi Sergey Gayday, Rus güçlerini insanî yardım merkezlerini ve hastaneleri kasten ateş altında tutmakla suçladı.

Bölgenin diğer kenti Bahmut’ta bir okulun isabet aldığı bildirildi, ancak can kaybı ya da yaralanma olup olmadığı belirtilmedi.

Rus güçleri, bölgede yavaş ilerliyor. Bu da Batılı gözlemcilerin, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı taarruzu yıpratma savaşıma dönüştürdüğünü düşündürtüyor. Rus güçleri, ağır kayıpları göze alarak, kimle halinde imha eylemleriyle azar azar ilerliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2022, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER