Ukrayna'nın yüzde 20'si Rusya'nın eline geçti

Ukrayna, üç ayda Rusya'ya 125 bin km2 toprak kaptırdı.

Ukrayna'nın yüzde 20'si Rusya'nın eline geçti

Rus ordusunun, Ukrayna’nın yüzde 20’sini denetimi altına aldığı açıklandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın taarruzunun başlamasından üç ay sonra Rusya’nın ülke topraklarının yüzde 20’sini denetim altında tuttuğunu, bunun da yaklaşık 125 bin km2’lik bir alana karşılık geldiğini söyledi.

Rusya’nın taarruzundan önce Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 2014’te Kırım’ım ilhak edilmesinden bu yana 43 bin km2’lik bir alanı tutuyordu.

Rus ordusu, taarruzun başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’nın doğusunda ve güneyinde, özellikle Azak denizi ve Karadeniz kıyısı boyunca Doğu Rusya’yı Kırım’a bağlayan stratejik bir koridor oluşturdu.

Rusya, Kiev hükümetini düşürmek için yapılan yıldırım saldırının sonuç vermemesi üzerine birliklerini Ukrayna’nın doğusunda topladı ve başta stratejik Severodonetsk kenti olmak üzere bölgede yıpratma savaşına girişti.

Rus ordusunun uyguladığı “ezerek ilerleme taktiği” sonuç vermeye başladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeri Zalujni, Donbas’ta durumun çok zor olduğunu duyurdu.

Luhansk Bölge Valisi Sergey Gayday, bölgenin idarî merkezi konumunda bulunan Severodonetsk kentinin yüzde 80 oranında Rus kuvvetlerinin işgali altında bulunduğunu ve sokak çatışmalarının cereyan ettiğini söyledi.

Zelenskiy, dün akşamki günlük mesajında “Severodonetsk savaşında bazı başarılar elde ettik ama henüz çok erken. Halihazırda en büyük zorluk bu bölgede” dedi.

Zelenskiy, Lisitçansk ve Bahmut’ta da durumun Severodonetsk’tekine benzer olduğunu belirtti.

Ukrayna, son günlerde, Rusya’yı Severodonetsk’i Mariupol’e çevirmeye çalışmakla suçluyor.

Donbas’ın diğer kesimi olan Donetsk’te de, özellikle Severodonetsk’in 80 km batısındaki Slovyansk’ta Rus ordusunun baskısı devam ediyor. Bölgede doğalgaz, elektrik ve su kesik!

Ukrayna, ABD Başkanı Joe Biden tarafından vaat edilen füze atar sistemlerin sevkiyatını bekliyor. Ukrayna, bu silahlar sayesinde sahadaki güç dengesini değiştirmeyi umuyor.

Rusya dün, son haftalarda ağır kayıplar verdirerek, Ukrayna ordusunun yanında savaşan yabancı paralı askerlerin Ukrayna’ya akınını durdurduğunu duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER