Zelenski: 'Doğuda her gün 60-100 asker kaybediyoruz'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın doğusunda Donetsk ve Luhansk'ta durumun çok zor olduğunu ve her gün 60-100 asker kaybettiklerini bildirdi.

Zelenski: 'Doğuda her gün 60-100 asker kaybediyoruz'

Newsmax televizyonuna demeç veren Zelenski, “Orada durum çok zor, günde 60-100 askerimizi savaşta kaybediyoruz. 500'e yakın askerimiz de yaralanıyor” dedi.

Zelenski, Ukrayna'nın uzun menzilli silahların verilmesi talebinin Ukrayna topraklarını savunmaya yönelik olduğunu, Rusya’ya saldırma niyetlerinin bulunmadığın söyledi.

“Rusya'da olup bitenler bizi ilgilendirmiyor. Biz sadece Ukrayna'da, kendi bölgemizle ilgileniyoruz" diyen Zelenskiy, ülkesinin ve halkının Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in saldırganlığına ve küresel emellerine karşı dünyanın “savunma hattı” olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Biz savunma hattıyız. Bizler güçlü bir savunma çevresiyiz. Bu geleneksel bir şey değil. Bu doğal bir şey değil. Bu, insanlarımızdan oluşan fiziksel bariyer” dedi.

“Tanrı bizim yanımızda” diyen Zelenskiy, Rusya ve Putin’i “karanlık gücün temsilcisi” olarak nitelendirdi. Zelenskiy, “Karanlık gücün kim olduğunu anlamamız gerekiyor: Bu Rusya. Ve Rusya kesinlikle Ukrayna'da durmayacak. Diğer ülkeler, eski SSCB Cumhuriyetleri ve AB üyeleri zaten tehdit altında” diye ekledi.

Rus ordusu, mart sonunda İstanbul’da iki ülke arasında yapılan müzakerelerden sonra başkent Kiev’in kuşatmasının kaldırmış ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine yüklenmişti.

Rusya’nın bu bölgede yürüttüğü taarruz, Ukrayna güçlerini, kuşatma altından kalmamak için bazı stratejik cephe hatlarından geri çekilmeye zorluyor.

Rusya, Kiev ve ardından ikinci büyük kent olan Harkov’dan çekildikten sonra bütün gücünü, bir numaralı öncelik olarak nitelediği maden havzası Donbas’ın denetimini ele geçirmeye verdi.

Donbas, 2014 yılından bu yana zaten kısmen Moskova tarafından desteklenen Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunuyor.

Luhansk bölge Valisi Sergey Gayday, bu sabah, Rus kuvvetlerinin doğudaki kilit konumda bulunan Severodonetsk kentinin merkezinde siperlerini takviye ettiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER