Zelenski, Donbas'ı ziyaret etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkenin doğusunda çatışmaların devam ettiği Donbas’a giderek Ukrayna birliklerini ziyaret etti.

Zelenski, Donbas'ı ziyaret etti

Zelenski, ziyaretini sosyal medyadan yayınladığı video mesajıyla duyurdu.

Donbas bölgesinde Rus kuvvetlerinin baskısı altında bulunan Severodonetsk kenti yakınlarındaki Ukrayna birliklerini ziyaret eden Zelenskiy, “Lisitçansk’ı, Soledar’ı ziyaret ettik” dedi.

Donbas bölgesinin idarî merkezi konumundaki Severodonetsk, Rus kuvvetleri tarafınsan kuşatılmış durumda.

Zelenski, yine Rus kuvvetlerinin hedefindeki Bahmut’a gitti ve askerlerle görüştü.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, gezi sırasında Devlet Başkanının cephe hattında durum hakkında ayrıntılı bilgi aldığı duyuruldu.

Zelenski, askerlere hitaben, “Harika çalışmalarınız için, hizmetiniz için, hepimizi, devletimizi koruduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. Herkese minnettarım” dedi.

Zelenski, Rus bombardımanı altında tamamen yıkılan Azak denizi kıyısındaki Mariupol’den Zaporijya’ya kaçanları da ziyaret etti.

Zelenski, “Her ailenin ayrı bir hikâyesi var. Birçok ailenin erkekleri yoktu. Birinin kocası savaşıyor, diğeri esir düşmüş, bir başkası ne yazık ki hayatını kaybetmiş. Bu bir trajedidir (…) Çocuklar için yaşamalıyız. Gerçek kahramanlar aramızda” dedi.

Zelenski, mayıs ayında da, ikinci büyük kenti olan Harkov’u ziyaret etmiş ve böylece Rus taarruzunun başladığı 24 Şubat’tan sonra ilk kez başkent Kiev dışına çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER