banner6

AK Parti kurucularından Zapsu'nun şirketi halka açılıyor

AK Parti kurucuları arasıda yer alan ve uzun süre Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapan Cüneyd Zapsu'nun şirketi Balsu Gıda halka açılacak.

AK Parti kurucularından Zapsu'nun şirketi halka açılıyor

Fındık sanayi ve ihracatı konusunda faaliyet gösteren Balsu Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ (Balsu Gıda), şirket paylarının yüzde 20'sinin halka arzının onayı için 13 Mayıs'ta Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. 

Halka arzda aracı kurum olarak Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Ak Yatırım) yetkilendirildi. 

Türkiye'nin önemli fındık ihracatçısı konumundaki Balsu Gıda'nın yönetim kurulu başkanlığı AK Part kurucularından Cüneyd Zapsu yürütüyor. 

Balsu Gıda, Balsu Şirketler Grubu bünyesinde yer alıyor. Grubun Almanya, ABD ve Hong Kong'da aynı adla faaliyet gösteren şirketleri, ayrıca Balsu Zirai Ürünler Tic. AŞ adıyla bir başka şirketi de yer alıyor. 

 Balsu Gıda'nın Sakarya ve Ordu’da üretim ve lojistik tesisleri ile Türkiye genelinde 6 bölgesel alım merkezi bulunuyor. 

"Fındıkta en büyük Türk kuruluşu"

Şirketin halk arzına ilişkin açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

 “Fındıkta, Türkiye’nin millî sermayeli en büyük Türk kuruluşu ve ihracatçısı olarak, halka arzdaki en büyük amaç ve hedefimiz kurumsal yapımızı güçlendirerek, dünya pazarlarındaki varlığımızı daha da geliştirmektir.

Gelirlerinin yüzde 79’u ihracat kaynaklı olan ve son 5 yılda ciro bazında yüzde 247 büyüme başarısı göstermiş bir kuruluş olarak, mali hedeflerimiz kadar sosyal sorumluluklarımıza da büyük önem veriyor, fındığın çevresel etkileri en aza indirgenmiş yenilikçi ve iyi tarım uygulamaları ile elde edilmesini sağlıyoruz.

Balsu Gıda olarak, ayrıca, ilgili kamu kurumları, yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve diğer paydaşlarla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz çok sayıda özel projeyle fındık üreticilerinin gelişimine de katkı sağlıyoruz."

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER