banner6

Akaryakıt fiyatlarında ÖTV’ye döviz ayarı

2019'dan bu yana kullanılan akaryakıt ürünlerinde özel tüketim vergisine (ÖTV) döviz kuru değişikliğinden dolayı yeni fiyatlanma geldi. Akaryakıt ürünlerinin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacağı kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV turlarını geçmeyecek.

Akaryakıt fiyatlarında ÖTV’ye döviz ayarı

ÖTV KARARI RESMİ GAZETE'DE

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ÖTV kanununa ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan akaryakıt ürünlerinin ÖTV tutarlarının düzenlenmesine dair Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV turlarını geçmeyecek.

2 NİSAN 2020 TARİHİNİ GEÇMEYECEK

Uygulama, belirlenecek ÖTV tutarları her bir mal itibarıyla 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak.

ötvv

EŞEL MOBİL SİSTEMİ

Eşel-mobil sisteminin Ocak-Ağustos döneminde enflasyonu düşürücü etkisi 1.42 puan doğrudan, 1.06 puan ise dolaylı olmak üzere toplamda 2.48 puan olarak hesaplanmakta. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER