banner6

Avrupa turizm devlerinden Türk turizmine destek

RTK CEO’su Thomas Bösl: "RTK olarak Türkiye satışlarını destekleyeceğiz."

Avrupa turizm devlerinden Türk turizmine destek

Yıllık 4 milyar Avro cirosuyla Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden biri kabul edilen Alman seyahat acentesi RTK, pandemi sonrası ilk küresel toplantısını Antalya’da yaptı. 

Türkiye satışlarını destekleyeceklerini belirten RTK Ceo’su Thomas Bösl, kriz dönemlerinde tek başına turizm lobisi gibi çalışan Türk turizmci Hüseyin Baraner’e onur plaketi verdi.

Almanya’da faaliyette bulunan Tourexpi GmbH sahibi Hüseyin Baraner’in lobi çalışmaları sonucu yılda 4 milyar Euro ciroya ulaşan Almanya ve Avrupa’nın en büyük seyahat acentesi RTK, pandeminin etkisinin azalmasıyla aralarında TUI, FTI ve AIDA gibi turizm devlerinin de bulunduğu 400’e yakın Alman seyahat acentesinin katıldığı dünya çapındaki ilk toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi.

Sunexpress, Nirvana Cosmopolitan ve FTI sponsorluğunda 3 gün süren ‘’RTK Diyalog Günleri’nde turizm sektöründe ‘Dijitalleşme’, ‘Nitelikli eleman’, 'Sürdürülebilirlik’ ve ‘Seyahat acenteleri ile tur operatörleri’ konuları tartışıldı.

Türkiye turizmine destek

RTK CEO’su Thomas Bösl, seyahat acentelerinin pandemi döneminde turizmin sağlıklı yapılması için büyük bir çaba gösterdiğini ve bundan gurur duyulması gerektiğini söyledi. Böls, şunları kaydetti.

‘’Alman seyahat acenteleri olarak geri döndük. Türk turizminin Avrupa pazarlarında özellikle Almanya’da çok önemli ilerleme kaydedeceğine inanıyorum. RTK olarak Türkiye satışlarını destekleyeceğiz. 

Pandemi seyahat acentelerinde teknik donanımı arttırdı, bu nedenle çevrimiçi satışlar artık geleneksel ve vazgeçilmez hale geldi. Dikkatli olmalıyız, önümüzdeki yıllarda sektörün dışından henüz bilmediğiniz gruplar pazara rakip olarak girecekler, buna hazır olmalıyız.’’

Turizmin en önemli sorunların başında nitelikli eleman sıkıntısı olacağına dikkat çeken Böls, ‘’Nitelikli eleman konusunda kaygılarımız var. Bu, nesillerin değişmesiyle önümüzdeki on yıl içinde daha da kötüleşebilir, Gençleri seyahat acentesi konusunda heyecanlandırmamız lazım. Biz bu yıl RTK olarak 60 işyeri için bildirim yaptık ve 800 başvuru aldık’’ dedi.

"Sürdürebilirlik olmazsa olmaz"

Sektörde bazılarının ‘sürdürebilirlik’ sözünü ‘duymamazlıktan’ gelindiğini ifade eden RTK Ceo’su Thomas Bösl, sözlerini şöyle tamamladı.

‘’Sürdürülebilirlik konusu sektör tarafından şekillendirilmeli ve teşvik edilmesi gerekiyor, aksi takdirde, hepimiz Berlin ve Brüksel'den "hoşlanmayacağımız" düzenlemeler ile karşı karşıya gelebiliriz.’’

Toplantıda, seyahat ve tur operatörleri arasındaki satış komisyonlarının çok düşük olduğuna dikkat çekilirken, tur operatörlerinin seyahat acentelerine nasıl satış yapacakları yönündeki girişimlerinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Avrupa ve Almanya’nın en büyük turizm temsilcileri Antalya’da Aspendos ve Side antik tiyatro ile tarihi Kaleiçi’ni gezdi.

Baraner’e onur plaketi 

Programın son gününde Gala düzenlendi. Kilit Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit ve Nirvana Hotels Ceo’su Korhan Alsan, Türkiye turizmi ve tesisleri hakkında bilgi verdi.

Gecede RTK firması tarafından Türk ve Alman turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan ve Türkiye’nin kriz dönemlerinde turizm lobisi gibi çalışan iş insanı Hüseyin Baraner’e onur plaketi verdi.

Baraner’e plaketini veren RTK Ceo’su Bösl, ‘’Sayın Hüseyin Baraner, yıllardır Almanya’da, Türkiye’nin satışlarının artması için çaba gösteriyor.  Alman seyahat acenteleri ve Türk otelciler arasında sağlam bir köprü oldu. Kriz anında hep acenteler ile beraber oldu, Türkiye ile Almanya arasındaki turizm ilişkilerine destek oldu” dedi.

Galada İspanyol gazeteci İgnacıo Moll’a da turizme katkılarından dolayı onur plaketi verildi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER