banner6

Bakan Karaismailoğlu: “Yıllık 22 milyon TL tasarruf sağlanacak”

Adil Karaismailoğlu, 114 metre uzunluğundaki Merzifon Meray Kavşağı'nda yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanıldığını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu: “Yıllık 22 milyon TL tasarruf sağlanacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 114 metre uzunluğundaki Merzifon Meray Kavşağı'nda yerli kaynaklar kullanıldığını belirterek, “Çok daha hızlı, güvenli ve konforlu yolculuğa imkan veren kavşak ile yıllık ortalama 22 milyon lira tasarruf sağlayacağız” dedi.

Karaismailoğlu, Merzifon Meray Kavşağı'ndaki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Amasya’daki programları hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve altyapı yatırımlarımızla Türkiye’yi, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltmek için çalışıyoruz. 2003’ten 2021 yılı sonuna kadar karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu ve haberleşmeye yaptığımız yatırımlar 172 milyar dolara ulaştı" dedi. Karaismailoğlu, sıradaki hedefin 61 havalimanına ulaşmak olduğunu, Rize-Artvin Havalimanı’nın 14 Mayıs’ta açılacağını belirtti. 

Karaismailoğlu, Türksat5A ve Türksat5B haberleşme uydusunun da başarı ile uzaya gönderildiğini, Türkiye’nin aynı yıl 2 uydu birden gönderen nadir ülkelerden birisi olduğunu söyledi. “Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat6A’yı Cumhuriyet’imizin 100. yılında uzaya göndereceğiz” diyen  Karaismailoğlu, mobil abone sayının da 28 milyondan 87 milyona yükseldiğini kaydetti. 

Amasya’nın ulaşım ve haberleşme yatırımlarından hak ettiği payı aldığını, bundan sonra da almaya devam edeceğini kaydeden Karaismailoğlu, yörede yapılan çalışmaları anlattı. Karaismailoğlu, Amasya’da yapımı tamamlanan, şehre kazandırılan diğer önemli yatırımlardan olan Badal Tüneli ve Merzifon Meray Farklı Seviyeli Kavşak’ın karayolu ulaşımına nefes aldıracağını ifade etti. 

"Hattaki dur-kalkları ortadan kaldırdık"

Trafiğin yoğun olduğu yerde yapılan Meray Farklı Seviyeli Kavşağı Köprüsü’nün 114 metre uzunluğunda olduğunu anlatan Bakanı Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bölünmüş yol standardındaki kavşak, 4 açıklıklı olup, platform genişliği 2x12 metredir. Kavşak imalatında toplam 1,6 kilometre yol yapımı gerçekleştirdik. Badal Tüneli’nde olduğu gibi Meray Kavşağında da yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullandık. Günlük ortalama 13 bin aracın geçtiği Meray Kavşağı’nda inşa edilen Merzifon Meray Farklı Seviyeli Kavsağı ile hattaki dur-kalkları ortadan kaldırdık. Çok daha hızlı, güvenli ve konforlu yolculuğa imkan veren kavşak ile zamandan 21 milyon lira ve akaryakıttan da 1 milyon lira olmak üzere yıllık ortalama 22 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Kavşak ile aynı zamanda her yıl 187 ton karbon salımının önüne de geçeceğiz.”

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER