banner6

Enerji patronlarından "yakıt yoksulluğu" uyarısı

Enerji şirketi patronları, önlem alınmazsa, Ekim ayından itibaren ülkede ciddi bir "yakıt yoksulluğu" yaşanacağı uyarısında bulundu.

Enerji patronlarından "yakıt yoksulluğu" uyarısı

İngiltere'de, enerji şirketi patronları, hanelere daha fazla destek sağlanması çağrısında bulundu ve gelecek kış her 10 kişiden dördünün "yakıt yoksulluğuna düşebileceği" uyarısında bulundu. 

İngiltere parlamentosunun bir komisyon toplantısında konuşan, E.ON UK'in üst yöneticisi  Michael Lewis, endüstri düzenleyicisi OFGEM'in yeniden tarifelere yıllık sınır koymasının beklendiği Ekim ayından itibaren İngiltere'deki insanların yüzde 30-40'ının yakıt yoksulluğuna düşebileceğini söyledi.

“Müşterilerin ödeme kabiliyeti üzerinde ciddi bir etki bekliyoruz” diyen Lewis, müşterilerin borçlarının yüzde 50, yani 800 milyon sterlin artmasını beklediğini de belirtti. 

Müşteriler, faturalarındaki büyük artış kaynaklı endişe ve şikayet aldıklarını ifade eden Lewis, yakıt yoksulluğuna giren daha fazla sayıda insanın genel borç yükünün önemli ölçüde artacağını kaydetti. 

Destek fonu önerisi

ScottishPower üst yöneticisi Keith Anderson da, yalnızca İskoç Gücü'nün ödeme konusunda sorun yaşayan müşterilerden 8 bin çağrı aldığını söyledi.

Anderson, artan faturalar karşısında mücadele edecek gücü olmayan kişilerin durumunun endişe verici olduğunu belirterek, bu aboneler için 1.000 sterlinlik destekleme fonu veya sosyal tarife getirilmesi çağrısında bulundu.

Anderson'un getirdiği önerdiği fonlamaya göre, Ekim ayında ülkedeki en yoksul insanların faturalarından 1.000 sterlin indirilecek, daha sonra hükümet veya tüketiciler bunu 10 yıl içinde ödeyecek, dedi.

Enerji düzenleyicisi, bu ayın başlarında faturalardaki fiyat üst sınırını kaldırdı ve ortalama hanehalkı çift yakıt tarifesini 1.278 sterlinden 1.971 sterline yükseltti. Bu, bazı uzmanların fiyat üst sınırının 2.600 Sterline ulaşmasını beklemesiyle, Ekim ayında tekrar artacak.

Anderson, "Ekim ayı korkunç, gerçekten korkunç olacak. Artık büyüklüğünün ve ölçeğinin benim baş edebileceğimin, bu endüstrinin baş edebileceğini düşündüğümün ötesinde olduğu bir aşamaya geldi. Bence büyük bir değişime, hükümet politikasında ve buna yönelik yaklaşımda önemli bir değişime ihtiyaç var” dedi. 

Ön ödemeliler daha mağdur

EDF üst yöneticisi Simone Rossi, borç konusunda endişeli müşterilerden gelen aramalarda yüzde 40'lık bir artış gördüğünü söyledi. Rossi,

“Önümüzde olanlardan endişe duyuyoruz. Maalesef ön ödemeli müşteriler ilk vuruluyor. Artık faturalardaki yüksek rakamın daha uzun süre devam ettiğini görüyoruz.  Bu yüzden hükümetin neyin mümkün olduğunu görmek için kısa sürede yeniden değerlendirmesini beklerim” diye konuştu. 

Şikayetler incelenecek

OFGEM'in üst yöneticisi Jonathan Brearley, daha önce, tedarikçilerin hane halklarını haksız yere ücretlendirebileceği endişeleri nedeniyle yakıt faturalarındaki artışların araştırılacağını söylemişti.

Özellikle gaz fiyatları son aylarda yükseldi ve neredeyse her hane enerji tedarikçisinin fiyatları izin verilen maksimum seviyeye yükseltmesine neden oldu. Bununla birlikte, bazı tüketici grupları, enerji firmalarının kendi bilançolarını, müşterilerinin mağduriyeti pahasına, güçlendirmek için fiyatları gereğinden fazla artırdığını savunuyor. 

Brearley, BBC Radio 4'e şunları söyledi:  “Bu otomatik ödemelere yakından bakacağız. Adil bir şekilde yükseltildiklerinden emin olacağız. Açıkça fiyat artışı ile tüketim arasında bir orantısızlık varsa harekete geçeceğiz ve şirketlerin bunu düzeltmesini sağlayacağız"

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER