banner6

Merkez Bankası'ndan kritik enflasyon açıklaması! 500 liralık banknot basılacak mı?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ''2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2'den 42,8'e yükselttik.'' dedi.

Merkez Bankası'ndan kritik enflasyon açıklaması! 500 liralık banknot basılacak mı?

500 liralık banknotlar ve 5 liralık madeni paralar hazırlığı olduğu iddiasına ilişkin açıklamalarda bulunan Şahap Kavcıoğlu, ''Böyle bir şey konuşulduğunu sanmıyorum. Bir arkadaşın bir tweeti, ciddiye alınacak bir tarafı yok. Böyle bir hazırlığımız da yok.'' dedi.

Şahapçıoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

''ENFLASYON MAYIS AYINDAN İTİBAREN AŞAĞI DÜŞECEK''

Alınan tedbirlerle beraber enflasonun düşme eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Küresel anlamdaki gelişmelerde birbirini etkileyecektir. Enflasyon patikasındaki yol haritamızda da baktığımızda Mayıs ayından sonra aşağı doğru enflasyonunu inmeye başladığını görüyoruz. Olumlu gelişmelerle birlikte onun daha da aşağı doğru geleceğini tahmin ediyoruz. Sıkıntımız enflasyon, farkındayız ve ciddiye alıyoruz. Vatandaşımızın gelir seviyesinin, özelikle dar gelirli kesimin bundan çok etkilendiğinin farkındayız. Bu konuda halkımız bize güvensin, kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacağımı ifade edebilirim.

''TURİZM CARİ DENGE SÖYLEMİMİZE OLUMLU YANSIYACAKTIR''

Turizmle ilgili beklentilerimiz çok olumlu. Dolayısıyla rezervasyonlara baktığımızda çok büyük bir artış söz konusu. Ukrayna ve Rusya çatışması ve o taraftaki durumun nasıl sonuçlanacağı önemli. Pandemiden dolayı uzun süredir gelemeyen, özelilkle Avrupa ve Orta Doğu’dan turistler var. Bu bizim cari denge söylemimize de olumlu yansıyacaktır.

''EYLÜL AYI GİBİ İSTANBUL'A TAŞINACAĞIZ''

Merkez Bankası'nın İstanbul’a taşınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Önemli birimlerimizin birçoğu İstanbul'da. Eylül ayı gibi kalan birimlerimizle taşınacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda bir sıkıntı görmüyorum.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER