banner6

Merkez Bankası’nın faiz kararına dolar ve altın fiyatının ilk tepkisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yaptığı açıklamayla politika faizinde değişikliğe gitmediğini duyurdu. Açıklama sonrasında gözler dolar ve altın fiyatlarına çevrilirken yatırımcılar, “TCMB sabit faiz kararı sonrasında dolar ne kadar oldu? Altın kaç TL” sorularına yanıt aramaya başladı.

Merkez Bankası’nın faiz kararına dolar ve altın fiyatının ilk tepkisi

Dolar/TL dünü 13,4313'ten kapatmasının ardından yeni güne yükselişle başladı. Kur Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde 13,55 seviyesine kadar yükseldi.

Merkez Bankası 2022 yılının ilk toplantısında faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Açıklamanın ardından dolar ilk tepki olarak 13,26 seviyesine geriledi. Dolar şu sıralar 13,34 lira seviyesinde bulumuyor. Gram altın fiyatı ise yüzde 0,89 değer kaybederek 788 liradan alıcı ile buluşuyor.

PİYASALAR DA GÜNDEM RUSYA VE UKRAYNA

Dolar endeksi şu sıralarda önceki kapanışa göre yatay seyirle 95,5 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu sene 4 faiz artışına gideceğine ilişkin beklentiler sonrası varlık fiyatlarındaki dengelenme sürecinin devam ettiğini kaydetti. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin de küresel ölçekte risk algısını artırdığına değinen analistler, konuyla ilgili gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olacağını vurguladı.

MERKEZ BANKASI’NIN YIL SONU İÇİN DOLAR TAHMİNİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile yaptığı ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu dolar/TL beklentisi 16,13 olmuştu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 15,56 TL iken, bu anket döneminde 16,85 TL olarak gerçekleşti.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER