banner6

Perakende yavaşlıyor, karşılıksız çek artıyor

ATSO Başkanı Davut Çetin, turizm sezonu başlarken, turizmcilere ‘Fiyatları düşürmeyin’ uyarısında bulundu.

Perakende yavaşlıyor, karşılıksız çek artıyor

Ekonomisi tarım, turizm ve ticarete dayalı olan Antalya’da perakende ticaret hacminde yavaşlama, karşılıksız çek sayısında artış olduğu belirtildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, turizm sezonu başlarken turizmcilere ‘Fiyatları düşürmeyin’ uyarısında bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, yaz sıcaklarının başlamasıyla orman yangınlarına dikkat edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Meslek komitelerinde birinci gündemin enerji maliyetinin birinci sorun olduğunu belirten Çetin, ‘’Enerjide indirimlere ve devletin desteğine rağmen maliyetler el yakmaya devam ediyor. Bir önemli sorun yine KDV sorunu. KDV farklarının sektörlere yükü son dönemde çok arttı, bu konuda düzenleme yapılacağı söylendi ama halen yapılmadı’’ dedi.

İnşaat malzemeleri sektörünün KDV’nin yüzde 8’e çekilmesini, taşıt satış sektörünün ikinci el satışlarda çok farklı KDV oranlarının sadeleştirilmesini talep ettiğine dikkat çeken Çetin, İran’dan yapılan cam ithalatı sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.

Perakende yavaşladı, karşılıksız çek artıyor

Sektörlerin istihdam desteği talebi ve eleman bulma sıkıntılarının devam ettiğini belirten Davut Çetin şöyle devam etti:

‘’Geçmiş yıl ve aylara göre perakende ticaret hacmi yavaşlıyor. Pandemi kapanmalarından bu yana ilk kez böyle bir yavaşlama var. Ekonomide enflasyon ve yüksek girdi maliyetleri maalesef canımızı yakıyor. Enflasyonda dünya liginde yedinci sıraya geldik. Bu yüksek enflasyon sektörlerin satışlarını farklı şekilde etkilemektedir. Aslında bu enflasyonda ciro artışına değil, satış hacmine bakmak gerekiyor. Beyaz eşya satışlarında da azalma var. Yani halkın alım gücünün düşmesi birçok üründe satışlara yansıyor.                                                     

Antalya’daki duruma gelince iç piyasada ticaret ve sanayide bir yavaşlama görülüyor. Ayrıca son dönemde finansman sıkıntısı nedeniyle karşılıksız çek sayısında dikkat çekici artış var.’’

Turizmcilere fiyat uyarısı 

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın hem turizmi hem ihracatı olumsuz etkilediğini ifade eden Çetin, turizmde fiyat düşüşlerine dikkat çekti.  ATSO Başkanı Davut Çetin, şunları kaydetti.

‘’Turizmde 1 milyon rakamını geçtik. Rusya’daki sorun olmasaydı 2019’u geçmiş olacaktık. Rusya pazarı için çalışmalar devam ediyor. Keşke barış olsa hem insanlık kazansa hem ekonomi normalleşse. Bu yıl İngiltere gibi pazarlar sayesinde bir artış olsa da istediğimiz düzeyde değiliz. Sezona doğru daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Şimdi artık biraz fiyat ve kalite konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle son dakika satışlarında fiyatlar çok düşüyor. Fiyatlar düştüğünde sonra yükseltmek kolay olmuyor, bu nedenle fiyatları düşürmemeye çalışmalıyız.’’ 

Yabancı şirket sayısı

Ekonomide sorunlara rağmen iyi gelişmelerin de olduğunu anlatan Çetin yılbaşından bu yana Antalya’da kurulan yabancı şirket sayılarının arttığını bildirdi. Çetin, şunları kaydetti:

‘’Sorunlara rağmen Antalya’da kurulan şirket sayısında geçen yıla göre yüzde 12, kayıtlı istihdamda yüzde 10 artış var. Son dönemde Rusya ve Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşlarında da artış oldu. 1 Ocak-25 Nisan arasında Rusya kaynaklı şirket kuruluşlarımız 19’dan 58’e çıktı, Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşu çok artmadı, 11’den 15’e yükseldi. Diğer ülkelerde de artış görüyoruz.’’

Antalya’da 1 Ocak-25 Nisan döneminde yabancı şirket kuruluşları şöyle:      

                  2021       2022

Rusya           19         58                                                                                                                                                      

Almanya      27        37                                                                                                                                           

 İran              17       34                                                                                                                                                     

Ukrayna       11       15                                                                                                                                              

Kazakistan    7        18                                                                                                                                        

Azerbaycan  8        16

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER