Şekerli mamul üreticilerine şeker ithalatı izni verilecek

2021/2022 pazarlama yılında 2 milyon 632 bin 500 ton A kotası tahsis edildi, buna karşılık pancar şekeri üretimi 2 milyon 520 bin ton olarak gerçekleşti.

Şekerli mamul üreticilerine şeker ithalatı izni verilecek

Şekerde, "Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma" başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Bilindiği üzere, 4634 sayılı Şeker Kanunu kapsamında, yurt içi şeker talebinin yurt içi üretimle karşılanması, planlı üretim modeli olan kotalar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

Bu çerçevede, pancar şekeri için 2021/2022 pazarlama yılında, ülke ihtiyacını karşılayacak düzeyde, Cumhurbaşkanı Kararı ile 2 milyon 632 bin 500 ton A kotası tahsis edilmiştir. Bu kotaya karşılık pancar şekeri üretimi ise 2 milyon 520 bin ton olarak gerçekleşmiştir.

Son üç pazarlama yılında yurt içine satılan A kotası şekeri (yurt içine satılabilen şeker miktar) sırasıyla 2 milyon 455 bin ton, 2 milyon 468 bin ton, 2 milyon 507 bin ton olarak gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte son günlerde spekülatif fiyat ve miktar hareketlerinin de oluştuğu gözlenmektedir. Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER