banner6

Twitter yönetimi, Elon Musk ile görüşmeye başladı

Twitter yönetiminin, şirketin en büyük hissedarı konumuna gelen Elon Musk ile görüşmelere başladığı belirtildi.

Twitter yönetimi, Elon Musk ile görüşmeye başladı

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, "mikro blog" olarak da tanımlanan sosyal medya platformu Twitter yönetimi, hissedarların birçoğunu bir şekilde etkilemeyi başaran Elon Musk ile masaya oturdu. 

Konuyu yakın kaynaklara göre, Twitter Inc, sosyal medya şirketinin hissedarlarının çoğunu satın alma teklifiyle ilgili finansman ayrıntılarıyla ikna ettikten sonra Pazar günü Elon Musk ile anlaşma müzakerelerini başlattı.

Kaynaklar, şirketin Pazar günü erken saatlerde Musk ile ilişki kurma kararının, hisse başına 54,20 dolarlık teklifini kabul edeceği anlamına gelmediğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, görüşme sürecinin başlatılması kararının, Twitter yönetiminin, şirketin Musk'a cazip şartlarda satışının mümkün olup olmadığını araştırdığını gösterdiği yorumları yapılıyor. 

Elon Musk'ın Twitter ile görüşmeleri, sonuçta bu oyunun sonu da olabilir. Tesla ve SpaceX patronu mikro blog web sitesine 43 milyar dolarlık bir devralma teklifinin ardından bazı hissedarların paylarını satmaya sıcak baktığı da konuşuluyor. Twitter'ın, Pazar günü Musk'ın teklifini yeniden gözden geçirmeye başlaması ve görünüşe göre Musk'ın, yönetim kurulunu önerisiyi değerlendirmeye ikna etmeyi başardığını gösteriyor. Bu hafta başlarında bir anlaşma sürpriz olmayabilir. 

Anlaşma garanti değil

The Wall Street Journal'a göre, taraflar Musk'ın teklifinin hemen ardından ortaya çıkan açmazı ortadan kaldırmak için ilerleme kaydediyor. Ancak Twitter, devralma için kendisini hazırlıyor olsa da, bu “anlaşmaya varacaklarının” garanti olduğu anlamına da gelmiyor. Bunun nedeni Musk'ın teklifinin yönetim kurulu için yeterince cazip bulunmaması olabilir. 

Musk'ın 14 Nisan'da yaptığı 43 milyar dolarlık ilk teklif, şirket yönetim kurulunu baskı altına alma stratejisinin bir parçası olarak görülüp geri çevirebilir.

Musk ve Twitter'ın stratejisi 

Musk, Twitter'ın yüzde 9.2'sinin sahibi olduğunu ve onu en büyük hissedar yaptığını açıkladı. Yönetim kurulu haberi hoş karşılamadı. Çünkü, Musk, diğer hissedarların aksine değişiklik getirmek istiyordu.

Twitter üst yöneticisi Parag Agrawal tarafından Musk'a yönetim kurulunda bir koltuk teklif edildi. Ancak beklendiği gibi Musk yönetim kuruluna katılmadı. Zira bu daha fazla hisse almasına sınırlama getirilmesi anlamına da geliyordu. 

Musk'ın hamlesi mantıklıydı çünkü Twitter için büyük bir planı vardı ve bunu yönetim kurulu üyesi olarak gerçekleştiremeyeceğini biliyordu. O da karşı atakla şirketi devralma girişiminde bulundu. Musk, Twitter'a kendisini satması için 43 milyar dolar teklif etti. Yönetim buna sıcak bakmasa da, Musk'ın teklifi bazı hissedarlar için cazipti. Musk, bu sayede bazı hissedarların yönetime baskı yapmasını da sağlamış oldu. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER