banner6

Ankara'da 23 Nisan coşkusu

Ankara'da 23 Nisan coşkusu

1'İNCİ MECLİS'TE ANMA TÖRENİ

TBMM'nin 102'nci açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 1'inci Meclis'te anma töreni düzenlendi. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile davetliler katıldı. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Sinop milletvekili Şerif Bey'in yaptığı konuşmanın seslendirilmesi ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Şentop buradaki konuşmasında, "Bu tarihi binanın abidevi oluşu, fiziki özelliklerinden kaynaklanmıyor. Hatta fiziki özelliklerinin oldukça mütevazi, başardığı işlerle mukayese edildiğinde şaşırtıcı derecede mütevazi olduğunu bile söylemek icap eder. Bu mekana abidevi özellikler kazandıran şey, tarihimizin en zor döneminde, milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesine ev sahipliği yapmasıdır. 23 Nisan 1920'de, bu daracık salona, ne kadar geniş, ne kadar çok ve ne kadar güçlü bir mana doldurulmuştur. Her şeyden önce tam bağımsızlık idealiyle bir siyasi varlık, bir devlet olarak hayatta olduğumuzun ilanı, böylece milletin mukadderatına bizzat el konulduğu hususu, milli mücadelenin yönetilmesi ve çökme aşamasındaki devletin inşası. Bunların hepsi bu fiziken küçük binada, çok zor şartlar ve imkansızlıklar içinde bir araya gelen, büyük ideallerin ve iddiaların, devasa cesaretlerin ve sarsılmaz kararlılıkların sahibi insanların omuzlarında yükselmiştir" dedi.

Şentop, bir asır önce milletin varlığına kasteden düşmanların, bugün artık yeni silahları, araçları, taktikleri ve propagandalarının var olduğunu dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Milletimizin bekasına yönelik saldırı bir asır önce akamete uğratılmış olsa da bugün farklı kisve ve şekillerde yeniden ortaya çıkıyor ve şüphesiz gelecekte de çıkmaya devam edecektir. Bu sebeple, milli mücadele tarihin bir döneminde yapılmış ve tamamlanmış bir süreç değildir; milli mücadele süreklidir, kesintisiz devam etmektedir; devam edecektir. Hem ilk meclisimizin bu tarihi binası hem de 15 Temmuz’da bombalara maruz kalan şimdiki meclis binamız, milli iradenin tecelligahı ve gerekirse karargahı olarak bu milletin iradesine ve büyük karakterine, mücadelesine mekan olmaya devam edecektir" diye konuştu. Şentop'un konuşmasının ardından tören sona erdi. 

ŞENTOP, KUTLAMALARI KABUL ETTİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha sonra TBMM Tören Salonu'nda kutlamaları kabul etti. Bu törene de yüksek yargı organlarının başkanları, kabine üyeleri, TBMM başkanvekilleri, TBMM'de grubu bulunan partilerin başkanları ve grup başkanvekilleri, milletvekilleri, eski TBMM başkanları, kuvvet komutanları ve diğer yetkililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 14:01

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER