Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz yargı kültürü bakımından da bir dönüm noktası niteliğinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. "15 temmuz yargı kültürü bakımından da dönüm noktası niteliğindedir" diyen Erdoğan, "Önce darbeciler, sonra vesayetçiler, nihayet FETÖ'nün milletimizin adalet duygusuna vurduğu darbelerin izlerini silene dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Her ne şekilde olursa olsun önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz yargı kültürü bakımından da bir dönüm noktası niteliğinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Yargıtay Yeni Hizmet Binası ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuştu.

"Ankara'ya şanına ve tarihine yakışır bir adliye binası kazandırmakta kararlıyız" diyen Erdoğan, "Asıl görevlerini bir kenara bırakıp vesayet güçlerine, cuntacılara selam duranların elinde yargının nasıl bir zulüm makinesine dönüşebileceğini gördük" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

15 Temmuz, demokrasi tarihimizde pek çok açıdan olduğu gibi yargı kültürü bakımından da bir dönüm noktası niteliğindedir. 

Geçmişte yaşananlardan çıkarılması gereken en önemli ders yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının, hukuka bağlı kalmanın hayati öneme sahip olduğu gerçeğidir. 

Önce darbeciler, sonra vesayetçiler, nihayet FETÖ'nün milletimizin adalet duygusuna vurduğu darbelerin izlerini silene dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yeni adli yılda hem adalet teşkilatımızı hem milletimizi rahatlatacak yargı reformu çalışmalarımızı hızlandıracağız.

Yargı kararlarına getirilecek ilmi, hukuki, makul, mantıklı, yapıcı eleştiriler, yargıya engel değil tam tersine yargının gelişmesine destek olur. Reform stratejimizin temelinde özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye idealimiz bulunmaktadır.

Hak, hukuk ve insan hakları gibi kavramları bugüne kadar hiçbir gündelik ajandaya ya da ucuz politikaya teslim etmedik, etmeyeceğiz.

Adli tatilden hemen önce çıkan 4. yargı paketimizle, kadına yönelik şiddetle mücadele maddesini güçlendirdik.

Sırf ifade almak üzere gece yarısı gözaltına alma gibi işlemlere son verdik.

ANAYASA ÇALIŞMALARI

Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadık. Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclisin gündemine getirecekler. 

(Muhalefetin anayasa çalışmaları) Bu taslakları müzakere etme ve ortak bir metin imkanı ortaya çıkarsa, Türkiye için büyük bir kazanç olacaktır.

Her ne şekilde olursa olsun önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız.

"TÜRK EKONOMİSİ DÜNYADA EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİ OLDU"

Buradaki törenden sonra Subay-Astsubay mezuniyet törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamı Türk ekonomisinin dinamizmini, üretim gücünü ve dayanıklılığını bir kez daha ispat etmiştir. Türk ekonomisi ikinci çeyrekte reel olarak yüzde 21,7 büyüyerek, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu" dedi.

Erdoğan, "İhracattaki başarımızın etkisiyle cari açığımız düşüşünü sürdürerek 30 milyar doların altına geriledi. İstihdam ise son 35 ayın en yüksek seviyesine ulaştı" diye konuştu. (NTV)

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER