banner6

Erdoğan, Putin ile görüştü

Putin, Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile Amerikan deniz piyadesi Trevor Reed’in MİT'in koordinasyonundaki takas işlemi için Erdoğan'a teşekkür etti.

Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve ABD arasında dün Türkiye’de gerçekleşen takasın yanı sıra Ukrayna’daki savaşa dair gelişmeler ele alındı.

Putin, görüşmede, Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile Amerikan deniz piyadesi Trevor Reed’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın koordinesi ve gözetiminde dün Türkiye’de gerçekleşen takası dolayısıyla Erdoğan’a teşekkür etti.

Erdoğan da Türkiye’nin bu takasa aracılık etmesinin barışa, diyaloğa ve işbirliğine verdiği önemin nişanesi olmasının yanı sıra arabuluculuk misyonu açısından da anlamlı olduğunu belirtti.

Mili İstihbarat Teşkilatının takas sürecinde üstlendiği role dikkat çeken Erdoğan, istihbarat birimleri arasındaki eşgüdüm ve yakın diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini; bunun bölgedeki insani trajedilerin önüne geçilmesine ve istikrar ortamının sağlanmasına katkı yapacağını ifade etti.

Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonlandırılması için de inisiyatif almaya ve barışa giden yolda arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirterek, İstanbul görüşmelerinde yakalanan ivmeyi artırarak bölgede kalıcı barışı bir an önce tesis etmek istediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin iki komşusu arasındaki bu krizin aşılması ve sulhün hakim kılınması için yürüttükleri çabaları kararlılıkla ve samimiyetle devam ettireceklerini de belirtti. 

Teması daha fazla sürdürmede mutabakat

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açılamaya göre, Putin, "Ankara havaalanında Rus vatandaşı Konstantin Yaroshenko'nun ABD vatandaşı Trevor Reed ile değiştirilmesine yardım ettiği için Türk lidere teşekkür etti."

Taraflar, görüşmede, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Moskova'da yaptığı görüşmenin sonuçlarını dikkate alarak, Ukrayna ve Donbass'taki gelişmelerin insani boyutunu da ele aldı. 

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, daha fazla teması sürdürme konusunda anlaştılar.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER