İçişleri'nden valiliklere 'maganda' genelgesi

İçişleri Bakanlığı, düğün, nişan, asker uğurlaması gibi etkinlikler için 81 il valiliğine yeni genelge gönderdi. Genelgede yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri nedeniyle ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesi istendi.

İçişleri'nden valiliklere 'maganda' genelgesi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, genelgede; bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılmasının istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği kaydedildi. Bu kapsamda düğün, nişan, asker uğurlama, spor müsabakaları galibiyet kutlamaları gibi etkinliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak 'Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma' sloganlı afişlerle vatandaş bilgilendirilecek. Bu afişler, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında yayımlanacak, il ve ilçelerde bulunan billboard'lara asılacak, kamu kurum ve kuruluşlarının resmi internet sitelerinde kullanılacak. Valiliklerce söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirler gözden geçirilecek, denetimler artırılacak ve mahallenin şartlarına göre ilave tedbirler alınabilecek. Etkinlik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla etkinlik/organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek. Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, yerel medya ve benzeri kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek. Vali ya da kaymakam başkanlığında düzenlenen muhtar ve halk toplantılarında konu gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak. Kolluk birimlerince söz konusu etkinlik/organizasyonlarda sivil personel görevlendirilecek. Etkinliklerde kamu personelinin havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda, ilgili personel hakkında gerekli adli/idari işlemlere başlanılacak.

3 YILDA OLAY SAYISI YÜZDE 79 AZALDI

Bakanlık genelgede ayrıca önceki yıllarda alınan tedbirlerin sonuçlarını da paylaştı. Buna göre, 2019 ve 2021 yılı verileri incelendiğinde; 2019 yılında 1888 olay meydana gelirken, 2021 yılında olay sayısının yüzde 78,76 azalışla 401'e düştüğü, 185 olan yaralı sayısının ise yüzde 32 azalışla 125, 16 olan ölü sayısının da yüzde 50 azalarak 8'e düştüğü belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER