banner6

SON DAKİKA Asgari Ücret Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 asgari ücretini 4253 tl olarak açıkladı.

SON DAKİKA Asgari Ücret Belli Oldu!

1 Aralık tarihinde başlayan asgari ücret pazarlığı, bugün sona erdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapmıştı. Bugün dördüncü kez toplanan komisyon, nihai kararını verdi. 2022 yılında geçerli olacak asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bugün gerçekleştirilen dördüncü toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin TL'nin üzerinde olması için bakanlığımıza görüş bildirmiştir. Gerek işçi gerekse işveren tarafını temsil eden taraflar, süreci özveriyle yönetti. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum.

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 253 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu.

Yeni asgari ücretin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu artışla birlikte çalışanlarımızı fiyat artışı konusunda ezdirmeme kararlığını ortaya koyduğumuza inanıyorum. Elbette ki çalışanlarımız daha fazlasını hak ediyor. İşveren olmadan çalışan olmaz, çalışan olmadan da işveren olmaz. Türkiye güçlendikçe, imkanları arttıkça, çalışanlarımız da bu durumdan paylarını alacaklardır. Kimse ne işçi üzerinden ne de çalışan üzerinden bir spekülasyona girmemelidir.

Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerinden 450 TL'lik bir yükü kaldırmış oluyoruz. Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik.

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 16:43

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER