Taliban'a karşı direniş Pençşir'de alevleniyor! Efsane komutanın oğlu, üç bölgeyi daha ele geçirdi

Afganistan'ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban'a karşı ülkenin efsane komutanı Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde bir araya gelen direnişçiler, son kale olarak adlandırılan Pençşir Vadisi'nde üç ilçenin daha kontrolünü ele geçirdi. Taliban ise yüzlerce savaşçısının Pençşir'e doğru yola çıktığını duyurup operasyon planlarının hazır olduğunu açıkladı.

Taliban'a karşı direniş Pençşir'de alevleniyor! Efsane komutanın oğlu, üç bölgeyi daha ele geçirdi

EFSANE KOMUTANIN OĞLU, TALİBAN'A KARŞI DİRENİŞ BAŞLATTI

Afganistan'ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban, kuzeydeki Pençşir Vadisi'nde bir direnişle karşılaştı.Pencşir eyaletinde toplanan gruba, Afgan-Sovyet savaşının ünlü komutanlarından ve daha sonra Taliban ile El Kaide'ye karşı mücadelede adını duyuran Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud önderlik ediyor. Mesud ve yanındaki güçler, geçtiğimiz günlerde Bağlan vilayetinin 3 bölgesini geri almıştı.

TALİBAN BÖLGEYE İNTİKAL ETTİ

Ancak görüşmeler bir sonuca ulaşmayınca Taliban, Pazar günü yüzlerce savaşçısının Pençşir'e doğru yola çıktığını duyurdu. Taliban'dan yapılan açıklamada, kuzeydeki güçlerin kontrol ettiği bölgeleri "barış içinde teslim etmeyi reddettiği için savaşmak üzere yola çıktıkları" ifade edildi.

"OPERASYON PLANIMIZ HAZIR"

Taliban sözcüsü ayrıca Taliban'ın kontrolü dışında kalan Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde yeni bir muhalefet merkezine dönüşen Pençşir'e dönük operasyon planlarının hazır olduğunu ifade etti. Şahin, "Oraya girme gücümüz var. Ancak kan dökmek istemiyoruz. Müzakere ve barışçıl yolları tüketmeden silah kullanmayacağız" ifadelerini kullandı.

HAVAALANINDA ÇATIŞMA ÇIKTI

Diğer yandan bu sabah ülkeden kaçmak için binlerce Afgan'ın akın ettiği Kabil Havalimanı'nda çatışma çıktı. Afgan güçleri ile kimliği belirsiz bir grup arasında yaşandığı öğrenilen çatışmada 1 Afgan muhafızı hayatını kaybetti, 3 kişi ise yaralandı.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER