Taliban: Güvenlik güçlerimiz kadınlarla konuşmayı bilmiyor, geçici bir süre evde kalın

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Afganistan'da çalışan kadınların güvenliklerini sağlamak için uygun sistemler kurulana kadar evde kalmaları gerektiğini söyledi. “Güvenlik güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağı konusunda eğitimli değil” diyen Mücahit, kadınların işten çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını söyledi. Ancak Afganistan’daki kadın hakları konusundaki endişeler büyüyor.

Taliban: Güvenlik güçlerimiz kadınlarla konuşmayı bilmiyor, geçici bir süre evde kalın

BM'DEN UYARI

2001'den önce Afganistan'ı yönetirken İslam hukukunun katı bir versiyonunu uygulayan Taliban, dokuz gün önce ülkenin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Birleşmiş Milletler (BM), özellikle kız çocuklarının ve kadınların  Taliban tarafından istismar edildiğine dair "güvenilir" raporların bulunduğunun altını çizdi. 

KADIN HAKLARI ULUSLARASI KURULUŞLAR İÇİN KIRMIZI BİR ÇİZGİ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, kadın haklarının tüm uluslararası kurumlar için "temel bir kırmızı çizgi" olduğunu söyledi. Bu haftanın başında, Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi'nin acil toplantısında konuşan Bachelet, kadın hakları konusundaki endişelerini dile getirmenin yanı sıra, Taliban tarafından çocuk askerlerin işe alındığını ve yargısız infazlar hakkında raporlar aldığını da söyledi.

BM'NİN KARARI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Daha sonra konsey, kadınların ve kız çocuklarının güvenliğini sağlamaya yönelik "sarsılmaz bağlılığını" teyit eden bir kararı onayladı. Ancak karar, birçok insan hakları grubunun çağrısının gerisinde kaldı ve Afganistan için özel bir BM müfettişi atanmasını önermedi.

Bununla birlikte, dün Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, başkent Kabil’de düzenlediği basın toplantısında Afgan kadınlarının durumuyla ilgili olarak, herhangi bir kısıtlamanın kısa ömürlü olacağını söyledi. 

TALİBAN SÖZCÜSÜ: ASKERLERİMİZ KADINLARLA NASIL KONUŞULACAĞINI BİLMİYOR

Taliban sözcüsü, "Güvenlik güçlerimiz kadınlara nasıl davranılacağı ve  kadınlarla nasıl konuşulacağı konusunda eğitimli değil. Tam güvenlik sağlanana kadar kadınlardan evde kalmalarını istiyoruz. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” diye konuştu. 

Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

TALİBAN KADIN HAKLARI KONUSUNDA DAHA OLUMLU BİR İMAJ YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Diğer taraftan, iktidara geldiklerinden bu yana Taliban, kadınlara ve kız çocuklarına birtakım haklar ve bir miktar konuşma özgürlüğü vaat ederek daha ölçülü bir imaj yaratmaya çalıştı. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER