Ömer Faruk Başaran: Boş tencerenin deviremeyeceği hükümet yoktur!

Namehaber.com ve guncelanaliz.com Başyazarı, Başaranlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Siyasetçi ve İş İnsanı Ömer Faruk Başaran, Hedef Tv’de Kırmızı Masa programının konuğuydu.

Ömer Faruk Başaran:  Boş tencerenin deviremeyeceği hükümet yoktur!

Kendisi ile ilgili merak edilenleri yanıtlayan başarılı İş Adamı, geçtiğimiz günlerde almış olduğu ‘Yılın En Hayırsever İş Adamı’ ödülü ile ilgili sorulan soruyu hızlıca geçiştirerek, yaptığı hayırların bilinmesinden ve duyulmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Yapılan Hayrın Gizlisi Makbuldür

“Dürüst olmak gerekirse, en hayırsever iş adamı ödülü almak istemezdim. Zira yapılan hayrın gizlisi makbuldür. Bu anlamdakültürümüzde sağ elin verdiğini sol el bilmemeli diye çok sevdiğim bir söz vardır.
O yüzden yaptığımız yardımların ve işlediğimiz hayırların en azından ödül aldıracak kadar duyulmamasını
dilerdim. Ancak malum-u aliniz ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın, bir noktadan sonra bir şekilde, biliniyor, duyuluyor. Dolayısıyla bu tarz ödüller, başkalarını teşvik etmek manasında çok değerli. Bana bu ödülü layık gören herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım iş insanlarının hayır yapması noktasında örnek olabilmişimdir.”

Ailesi ile ve yaptığı işlerle ilgili sorulara da değinen Ömer Faruk Başaran, ülkesini dünyada en iyi şekilde temsil edebileceği bir vizyonla işlerini yürüttüğünü belirtti.

4 Kuşaktır İş Dünyasında katma değer üreten bir aileden geldiğini belirten Ömer Faruk Başaran, yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere birçok franchise veren yatırım ve gayrimenkul firması Redstone’nun adını dünyanın her yerine taşıyacaklarını ifade etti.

ASİAD – Avrasya Sanayici İş Adamları Derneği başta olmak üzere başkanlığını yaptığı derneklerin ve platformların aktif şekilde faaliyetlerini devam ettirdiğini belirten Başaran, üye sayılarının her geçen gün daha da arttığını ifade etti.

“Boş tencerenin deviremeyeceği hükümet yoktur”

Ülkemizin içerisinde olduğu ekonomik buhrana değinen Ömer Faruk Başaran şunları kaydetti;

“Krizde değiliz. Uzay boşluğundayız. Artık pahalılık tanımlanamaz bir boyutta yakıcı hale geldi. Yokluktan gelen ve kendi menfaatleri için muktedir olanlar, ülkemizi felakete itti. Tek haneli enflasyon tarih oldu. Artık öyle bir ihtimal kalmadı. İki yakası bir araya gelmez bir ülke olduk. Bu kamu borçlarına can dayanmaz. Acilen bu sorunların halledilmesi gerekiyor. Elbette bunu bu hükümetten beklemiyoruz. İnsanlarımız sandığa giderken vicdanen hareket edecektir. Demirel’in ifadesiyle boş tencerenin deviremeyeceği hükümet yoktur. Söz konusu boş tencere, bu hükümeti yolcu edecek.”

Gebze İl Olmalı

Gebze’nin il olmasının gerektiğinin altını çizen Ömer Faruk Başaran, siyasetin bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda Gebze’ye yeni yatırımlar da yapacağının müjdesini vererek orada yeni bir yaşam merkezi kuracaklarını ifade etti.

ÖMER FARUK BAŞARAN KİMDİR?

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Faruk Başaran ilk, orta ve lise tahsilini Gebze’de tamamladı. Yükseköğrenimini Londra’da USIU EUROPA – CAMPUS’da “İş İdaresi” dalında bitirdi. (1983 – 1987). Vatani görevini Marmaris Aksaz Karaağaç’ta kısa dönem deniz kuvvetlerinde tamamladı.

1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

Ömer Faruk Başaran, 1990’lı yıllarda Atılım firmasını kurarak, Türkiye’de ilk defa sosyal hizmetlerde 14 branşta bir ilke imza atmıştır. Daha sonra Nur-iş Otomobil Organizasyon A.Ş. firmasını kurmuş ve kampanyalı otomobil organizasyonları gerçekleştirmiştir. Yine aynı yıllarda çeşitli inşaatları, kat karşılığı usulü ile yapmıştır.

1997 yılında Türk iş dünyasının önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Gebze Şubesi’ni kurarak, Kurucu Başkanlığını yapmıştır. Daha sonra MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Otomotiv –Yedek Parça Meslek Komitesi Başkanlığı görevlerinde yer almıştır.

2001 yılında Gebze Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (GENÇSİAD) kurmuş ve kurucu başkanlığını yapmıştır.

2003 yılına gelindiğinde ise bugün Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan ASİAD-Avrasya Sanayici İş Adamları Derneği’ni kurmuştur. Ömer Faruk BAŞARAN, faaliyet alanı bütün dünya olan ASİAD’ın halen Genel Başkanlığını yürütmektedir.

Gebzespor’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunan Ömer Faruk Başaran, Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) Meclis Üyeliği, Elektrik ve Otomotiv Meslek Komiteleri ile Dış İlişkiler Çalışma Grubu üyeliklerinde bulunmuştur.

2008 yılında Gebze Ticaret Odası Vakfı’nın Kurucu Üyeleri arasında yer almıştır.

Ömer Faruk Başaran, 2002 yılında Merhum Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nden (ANAP) Kocaeli Milletvekili adayı olmuştur.

22 Mart – 1 Nisan 2007’de bir grup ASİAD’lı işadamı ile iş ve yatırım olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’ya giden Ömer Faruk BAŞARAN, Colombia Resario Üniversitesi’nde “Türkiye Ekonomisi ve Türkiye’nin Tanıtımı” konulu İngilizce bir konferans verdi.

2008 yılı başında İstanbul’da kurulan Arena Uluslararası İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş’nin ve 2013 yılında Başaran Şirketler Topluluğu bünyesinde kurulan Başaranlar Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir.

2009 yılında, Sheikh Mohamed Eid M. T. Al Thani (Katar Devlet Bakanı ve Sheikh Eid Bin Mohammad Al Thani Charitable Association Başkanı), Ali Abdullah A.R.AI Suwaidi ile birlikte Fay Construction WII. Firmasını kurarak Katar’daki çeşitli inşaat ve enerji projelerinde yer almıştır.

2008-2012 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Ömer Faruk Başaran’ın aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Türk – Azerbaycan, Türk-Belarus Yürütme Kurulu Üyelikleri ve Türk – Moğolistan İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

2019 yılında faaliyete geçen ve Gebze’nin il olması için çalışmalar yapan Gebze Grubu 82’nin kurucusu ve Sözcüsü’dür.

2019 yılında faaliyete geçen BTH – Büyük Türkiye Hareketi’nin kurucusu ve lideri’dir.

Ekim 2019’da ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği bünyesinde TPP- Türkiye Patronlar Platformunu kurdu ve Genel Başkanlığını üstlendi.

13 Aralık 2019’da Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda yer alan Ömer Faruk Başaran, 30 Ocak 2020 tarihinden itibaren sürdürdüğü Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı görevinden istifa etti. Namehaber.com ve guncelanaliz.com haber sitelerinin başyazarlığını yürüten başaran, Best Of Turkey Awards 2022 ödüllerinde, ‘Yılın En Hayırsever İş Adamı’ ödülüne layık görüldü.

İngilizce bilen Ömer Faruk Başaran, evli ve beş çocuk babasıdır.

omerfarukbasaran@gmail.com

omerfarukbasaran.com.tr

Twitter: @bsrnofficial

https://www.instagram.com/omerfarukbasaranofficial/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER