BioNTech aşısının ölümcül yan etkileri var mı? En etkili kurum açıkladı

BioNTech'in geliştirdiği Comirnaty isimli koronavirüs aşısının ölümcül yan etkileri olduğuna dair iddia büyük ses getirdi. Aşıyı derinlemesine inceleyen ve olası yan etkilerini masaya yatıran Avrupa İlaç Dairesi'den açıklama geldi.

BioNTech aşısının ölümcül yan etkileri var mı? En etkili kurum açıkladı

Dünya çapında 5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşıları belirli aralıklarla inceleyen ve olası yan etkilerini masaya yatıran Avrupa İlaç Dairesi (EMA) yeni bir güncelleme yayınladı.

EMA, Comirnaty’nin yanı sıra diğer koronavirüs aşıları ile ilgili güncelleme yaptı. Yapılan açıklamada Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortakları olduğu BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı Comirnaty’nin çoklu sistem iltihaplanma sendromuna neden olduğuna dair iddiaların değerlendirildiği belirtildi.

"YETERLİ DELİL VE KANIT YOK"

Açıklamada Comirnaty ile bu hastalık arasında bir bağlantı için yeterli delil ve kanıt olmadığı duyuruldu. Öte yandan kalpte iltihaplanmaya sebep olan miyokardit ile ilgili incelemelerin ise devam ettiği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER