banner6

Covid-19: Avrupa'da ölenlerin sayısı iki milyonu geçti

Avrupa kıtasında Covid-19 salgınından ölenlerin sayısının iki milyonu aştığını açıkladı.

Covid-19: Avrupa'da ölenlerin sayısı iki milyonu geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün bir sözcüsü,  Avrupa bölgesinde Covid-19’a bağlı olarak ölenlerin sayısının iki milyonu geçtiğini belirterek, “yıkıcı bir aşama geçildi” dedi.

Birleşmiş Milletlere bağlı bir kuruluş olan DSÖ’nün Avrupa sorumluluk alanı orta Asya’ya kadar uzanıyor. Sözcünün verdiği bilgiye göre bu bölgede ölenlerin tam sayısı 2 milyon 2 bin 58 kişi!

Bu arada, Beyaz Saray’dan verilen bilgiye göre, dünyada koronavirüs salgınına bağlı en çok ölüm ABD’de görüldü ve bu ülkede hastalıktan ölenlerin sayısı bir milyon sınırını aştı.

Koronavirüs salgını, bir sıçrama yaptığı bu yılın Mart ayının ilk yarısından bu yana Avrupa kıtasında  geriliyor. Son yedi günde Avrupa’da vaka ve ölüm sayısı yüzde 26’dan yüzde 24’e geriledi.

Birçok Avrupa ülkesi, ilk sağlık kısıtlamalarının uygulamaya konmasından iki yıl sonra artık salgın sayfasını çevirmek istiyor ve uygulamada bulunan son önlemleri de kaldırıyor.

Fransa’da dün, 16 Mayıs Pazartesi gününden başlayarak tren, otobüs, metro, uçak gibi toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğunun kaldırılacağı açıklanmış, ancak toplu taşımada maske takılmasının tavsiye edildiğini bildirmişti.

Avrupa Birliği Seyahat Güvenlik Ajansı ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi de 16 Mayıs’tan itibaren uçaklarda ve havaalanlarında maske takma zorunluluğunun kaldırılacağını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 19:11

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER