Günlük Ne Kadar Su İçmeliyim

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyim

Genel olarak su ihtiyacında asıl önemli olan, vücudumuzdaki ozmotik dengedir (hücrenin su alıp vermesinde görevli olan bir sistem). Bir kişi zorlu bir egzersiz yaparken vücut ağırlığının yüzde 1'ine kadar ter kaybedebilir, bu nedenle doğal olarak su tüketimi, tüm gün koltuktan hareket etmeyen birinden çok daha fazla olmalıdır.

Her durumda, genel toplum için söylenebilecek bir dizi ortalama değer vardır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'nun farklı yaş gruplarında, günlük su alımı ile ilgili çıkardığı ortalama değerler şu şekilde:

0 ila 6 aylık yenidoğanlar: Anne sütü şeklinde günde 680 mililitre

6 ila 12 aylık çocuklar: Günde 800 mililitre ila 1 litre

4-8 yaş arası çocuklar: Günde 1600 mililitre

14 ila 18 yaş arası erkekler: Günde 2,5 litre

14 ila 18 yaş arası kızlar: Günde 2 litre

Yetişkinler: Günde 2 ila 2,5 litre

Gördüğünüz gibi, değerler analiz edilen yaş grubuna göre büyük ölçüde değişmektedir. Çoğu erkeğin 2,5 ila 3 litre (taleplerine ve fiziksel aktivitelerine bağlı olarak) alması gerektiği sonucuna varabiliriz, kadınlarda ise bu miktar 2 ila 2,5 litre olarak öne çıkıyor. Bu ayrım, basitçe erkeklerin biraz daha yüksek kas kütlesine sahip olma eğiliminde olduğu gerçeğine dayanır.

EYİN VE VÜCUDUN SU ALIMINDAKİ ROLÜ

Beyin sürekli olarak vücudun iç dengesini korumak için hareket eder, bu nedenle hormonların ve nörotransmitterlerin kandaki miktarlarının her an fizyolojik ihtiyaçlara göre değişmesi beklenir.

Bu konu ışığında, bir araştırmada, hastaların dolaşımdaki vazopressin seviyeleri günün farklı saatlerinde ölçülmüştür. Vazopressin hormonu, vücut sıvılarının ana düzenleyicisidir, hipotalamusta üretilir ve nörohipofiz yoluyla depolanır ve salınır.

Araştırmada, kişilerin günde 1.8 litreden az su tükettiğinde, kan dolaşımındaki vazopressin seviyelerinin düştüğü ve beyin mekanizmalarının tam olarak aktifleşmediği görüldü. Beyin mekanizmalarının tam olarak aktifleşmemesine ek olarak bu kişiler bulantı, kafa karışıklığı, açlık hissi, bayılma hissi ve baş dönmeleri bildirdi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER