banner6

Haftalık kovid ölümleri 2020’den bu yana en düşük seviyede

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya ölçeğinde haftalık kovid ölümlerinin Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye indiğini açıkladı.

Haftalık kovid ölümleri 2020’den bu yana en düşük seviyede

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya ölçeğinde haftalık kovid ölümlerinin Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye indiğini açıkladı.

CNBC’nin haberine göre, DSÖ son 7 günde dünya genelindi 15,668 kişinin kovidden öldüğünü, bu sayının büyük kısmını Avrupa ve Amerika'nın oluşturduğunu açıkladı. DSÖ’nün 17 Nisan’da yaptığı bundan önceki son haftalık veri açıklamasında haftalık ölüm sayısı 18 bin idi.

Haftalık yeni vaka sayısının da azaldığı kaydedildi. 

Dünya genelinde öle sayısı azalmasına rağmen Avrupa ve Çin’de son zamanlarda virüs bulaşanların sayısında artış görüldüğüne dikkat çekildi.

Ancak DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında ölü sayısının azalmasının iyi bir haber olduğunu ama “ihtiyatla karşılanması” gerektiğini belirterek, bazı ülkelerin kovid testi sayısını azalttığını, bununda örgütün virüsün etkisini ve evrimini izleme gücünü zayıflattığını belirtti.

Ghebreyesus, “ülkeler virüsü aramaya son verdi diye virüs bir yere gitmeyecek. Hala yayılıyor, değişiyor ve hala öldürüyor. Ölümler azalsa da yaşadığımız virüs bulaşmasının uzun dönemli sonuçlarını hala anlayabilmiş değiliz. Ölümcül bir virüs söz konusu olduğunda cehalet mutluluk değildir” dedi.

Ghebreyesus DSÖ’nün bütün ülkeleri kovid izleme sistemlerini devam ettirmeye çağırdığını belirtti. 

Son bilimsel rakamlara göre dünya çapında kovid testi sayısı son 4 ayda yüzde 70 ila 90 arasında azaldı. 

DSÖ teknik birim başkanı Maria Van Kerkhove ise basın toplatışında yaptığı açıklamada testlerin azalmasının bütün dünyada bildirilen yeni vaka sayılarına güveni azalttığını belirtti.

DSÖ verilerini göre dünyada son 7 günde 4 milyonun üzerinde yeni korona vakası tespit edildi. Bu sayı 17 Nisan’da biten hafta 5 milyonun üzerinde idi. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER